Karakolda ölüm davasında 6 polise en alt sınırdan hapis cezası verildi

Karakolda ölüm davasında 6 polise en alt sınırdan hapis cezası verildi

Sanık 6 polis beraat ederken, 6 polise ise alt sınırdan ceza verildi.

İstanbul'da Esenyurt Polis Merkezi'nde işkence sonucu hayatını kaybeden Birol Yıldırım'ın ölümüne ilişkin 12 sanık polisin yargılandığı davada karar çıktı. 6 sanık beraat ederken, diğer 6 sanığa ise "Bilinçli taksirle öldürme" suçundan ayrı ayrı 3 yıl 9 ay hapis cezası verildi.

Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, sanıklar ile öldürülen Birol Yıldırım'ın ailesi ve taraf avukatları katıldı.

Sanık Cumhur G. savunmasında, "Ben o gün Alihan Uysal'ı darp raporu almak için götürmüştüm. Kendisi de beni burada teşhis edemedi. Herhangi bir eylemim de yoktur. Beraatimi istiyorum" dedi. Sanık Samet Y. ise Birol Yıldırım'ı hiç görmediğini savundu ve suçlamaları kabul etmediğini söyledi.

Üzerine atılı işkence suçunu kabul etmediğini söyleyen sanık İsmail Alperen S., "Ben içeride en fazla bir dakika 10 saniye kalmıştım. Bu kadar süre de Anayasa'da tanımlanan işkence suçunu işlemem mümkün değildir. Vurduğuma dair de dosyada herhangi bir görüntü yoktur. Beraatimi talep ediyorum" dedi.

DHA'nın aktardığına göre diğer sanıklar da suçlamaları kabul etmeyerek beraatlarını istedi.

CEZALAR ALT SINIRDAN

Mahkeme; Samet Y., Hasan K., Cumhur G., Emre G., Kamil Y., Bilal K.'nın üzerlerine atılı işkence suçundan yeterli delil bulunmadığını öne sürerek beraatlerine karar verdi. İsmail Alperen S., Muhammet Cihan K., İsmail G., Muhammed Ş., Mustafa Ş. ve Erdoğan K.,'nin ise "Bilinçli taksirle öldürme" suçundan ayrı ayrı alt sınır olan 3 yıl 9 ay hapislerine hükmedildi.

Ayrıca Bilal K., İsmail Alperen S., Muhammet Cihan K., Muhammed Ş., Mustafa Ş. ve Erdoğan K.'ya "Basit yaralama" suçundan ayrı ayrı 3 bin lira adli para cezası verildi, hükmün açıklanması geri bırakıldı.

İDDİANAME

Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede komiser yardımcısı şüpheli İsmail S. ile diğer şüpheliler İsmail G. Muhammet Ş., Muhammed K., Bilal K. ve Erdoğan K.'nin "Bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermek" ve "Kasten yaralama" suçlarından ayrı ayrı toplamda 3 yıl 8 aydan 12 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep edilmişti.

Diğer 6 şüphelinin ise "Kamu görevlisinin sahip bulunduğu nüfusu kötüye kullanmak suretiyle kasten yaralama" suçundan ayrı ayrı bir yıl 6 aydan 4 yıl 6 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istenmişti.