Antalya’daki geri gönderme merkezinde ‘işkence’ iddiaları Meclis gündeminde

Antalya’daki geri gönderme merkezinde ‘işkence’ iddiaları Meclis gündeminde

TİP Milletvekili Ahmet Şık, işkence iddialarını Bakan Tunç ve Yerlikaya’ya sordu.

İleri Haber

Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, Antalya’da bulunan Göç İdaresi’ne bağlı Geri Gönderme Merkezi’nde (GGM) yüzlerce mültecinin işkence ve kötü muameleye maruz kaldığı iddialarını Meclis gündemine taşıdı. Şık, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un yanıtlaması istemiyle iki soru önergesi verdi.

Antalya’nın Döşemealtı ilçesinde bulunan GGM’de görevli personelin, mültecilere “beyaz oda” ismi verilen yerde işkence yaptıkları öne sürülmüştü. Mültecilerin açlıkla cezalandırıldıkları ve hasta mültecilere bakılmadığı da iddialar arasında yer alırken, yaşananlara ilişkin şikayet dilekçesi imzalayan 52 mültecinin açlık grevine başladığı aktarılmıştı.

TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, GGM’deki işkence ve kötü muamele iddialarını Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) taşıdı.

OMİD ESHAGHİ’NİN ‘ACİL YARDIM’ TALEBİNİ HATIRLATTI

Ahmet Şık, İçişleri Bakanı Yerlikaya ve Adalet Bakanı Tunç’un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergelerinde şu ifadelere yer verdi:

“Antalya Döşemealtı’nda bulunan Göç İdaresi Geri Gönderme Merkezi (GGM),  kalan 400’e yakın mültecinin, insanlık dışı koşullar altında yaşadığı ve işkence gördüğü iddiası basına ve kamuoyuna yansımıştır.

2015 yılında ailesinin siyasi durumu nedeniyle kaçıp Türkiye’den sığınma hakkı isteyen ve iyi derecede Türkçe bilen İranlı mülteci Omid Eshaghi, acil yardım istediği telefon görüşmesinde ‘ölümün eşiğinde hastaların olduğunu, çocuk ya da yetişkin kimsenin hastaneye sevk edilmediğini, şiddet ve insanlık dışı koşullara direnip önceki gün açlık grevine başladıklarını’ anlatmıştır.

‘BİZE YARDIM ETMENİZİ VE BU DURUMDAN KURTARMANIZI TALEP EDİYORUZ’

Öte yandan Eshaghi’nin el yazısı ve 52 mültecinin imzasıyla Bakanlığınıza hitaben yazılan ve Avukat Ferhat Doruk aracılığıyla Antalya Cumhuriyet Savcılığı’na iletilen dilekçede, ‘Bu yazı, Antalya Döşemealtı GGM Merkezi’nde kalan yabancılar tarafından yazılıyor. Burada bize haklarımızı vermiyorlar. Bize hayvan gibi davranıyorlar. Hasta olan kişileri hastaneye sevk etmiyorlar. Burada çalışan görevliler ve güvenlikler bize hakaret edip, şiddet uyguluyorlar. Buradaki insanları deport etmeye çalışıyorlar ve sürekli bizi korkutuyorlar. Gelip buradaki kameraları kontrol etmenizi istiyoruz. Bize yardım etmenizi ve bu durumdan kurtarmanızı saygılarımızla talep ediyoruz’ ifadeleri yer almıştır.”

‘SÖZ KONUSU GGM’NİN DENETİMİ EN SON NE ZAMAN YAPILDI?’

TİP Milletvekili Şık, soru önergesinde Bakan Yerlikaya’ya şu soruları sordu:

1. Söz konusu iddialara yönelik herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?

2. Mültecilere kötü muamele ve işkence eden kamu görevlileri hakkında bugüne dek herhangi bir idari ve cezai soruşturma başlatılmış mıdır?

3. Söz konusu GGM’nin denetimi en son ne zaman yapılmıştır? Denetim bulguları nelerdir?

4. Söz konusu GGM’inde deport edilmeyi bekleyen kaç mülteci bulunmaktadır? Mültecilerin yaş ve cinsiyet dağılımı nedir? Mültecilerin deport gerekçesi nedir?

5. Türkiye genelinde GGM’lerinde kaç mülteci bulunmaktadır? Mültecilerin yaş ve cinsiyet dağılımı nedir?

6. Mültecilerin yaşadığı koşulların düzeltilmesi ve başlatılan açlık grevinin sona ermesi için Bakanlığınızın herhangi bir girişimi var mıdır?

‘KAÇ KAMU GÖREVLİSİ HAKKINDA İDARİ VE CEZAİ İŞLEM BAŞLATILDI?’

Şık, Bakan Tunç’un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde ise şu sorulara yer verdi:

1. Söz konusu iddialara yönelik herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?

2. Mültecilerin yaşadığı koşullar ve gördüklerini iddia ettikleri işkence ile kaç kamu görevlisi hakkında idari ve cezai işlem başlatılmıştır?

3. Başlatılan açlık grevinin sona ermesi ve koşulların düzeltilmesiyle ilgili Bakanlığınızın herhangi bir girişimi var mıdır?