Güray Öz

İlk ve orta eğitimini Nazilli'de tamamlayan Güray Öz 1949 doğumludur. Hukuk öğrenimini 12 Mart darbesi sonrası yarıda bırakmak zorunda kaldı. Ant ve Partizan dergilerinde yazı ve söyleşileri yayımlandı. Türkiye İşçi Partisi'nde üye, Fikir Kulüpleri Federasyonu'nda yönetici olarak görev aldı. İSTA Haber Ajansı'nda muhabir olarak çalıştı. Soyut dergisinde şiirleri yayımlandı.1981 yılında yurt dışına çıkan Öz, Almanya'da Türkiye Araştırmalar Merkezi'nin basın sözcülüğünü yaptı. 1996’dan 2018 yılları arasında Cumhuriyet gazetesinde çalıştı. Avrupa Temsilciliği, Yazı İşleri Müdürlüğü ve okur temsilciliği yaptı. Öz Cumhuriyet Gazetesi davasında yazar ve yönetici arkadaşları ile birlikte yargılandı. Çok sayıda kitaba ortak yazar olarak katılan Öz'ün ABD'nin Irak işgalini ele alan “Salı Sabaha Karşı” adlı denemeleri 2006’da, “Hala Şafakta Geliyorlar Angela” (Ayrıntı Yayınları) 2018’da, “Kuşların Kanat Sesleri” adlı romanı (Bilim Sanat Yayınları) 2019 da yayınlandı. Öz’ün “Kurumuş Gül Ağacı” (Toplum Yayınları) “Dinleyin Size Bir Şey Söylüyorum” (Kırmızı Kedi yayınları) adlı iki şiir kitabı var. Öz uzun yıllar Cumhuriyet gazetesinde Avrupa adlı köşesinde yazdı. Şimdi BirGün gazetesinde ve İleri Haber’de yazmayı sürdürüyor. Güray Öz Türkiye Gazeteciler Cemiyeti-TGC, Avrupa Türk Gazeteciler Birliği-ATGB, PEN Türkiye ve Uluslararası Haber Ombudsmanları Birliği-ONO üyesidir.
Köşe yazarları

‘Gracias, gracias a la vida’

Ne renktir kan? Hep birlikte sokaktaki yurttaşa katılıyoruz; bilgimizden, daha önemlisi kendimizden eminiz; kırmızıdır, gülün, vişnenin rengidir; sömürünün, savaşların, kötülüğün koyusuyla kararmamışsa kızıldır; tüm insanlara yeter, hayatın kendisidir, bin taneli nardır.

Köşe yazarları

Korku, özgürlük ve ütopya üzerine

Korkutucu olan, pratik olarak ülkemizde Hobbes’un teorisinin ütopik uzak hedeflerinin değil, yakın hedeflerinin pratiğe dönüşme eğiliminin güçlü olmasıdır. Bu nedenle de Hobbes’a akademinin kimi zaman, zaman dışına düşen diliyle “fildişi kule” rahatlığıyla yaklaşmanın tehlikesine dikkat çekmek yerinde olacaktır.

Köşe yazarları

Tuhaf bir 'tartışma'

Her şey açık seçik ortada. AYM’nin seçilmiş Türkiye İşçi Partisi Milletvekili Can Atalay için verdiği bir hak ihlali karar var. Bu kararın uygulanması yani Can’ın serbest bırakılması bir zorunluluk.

Köşe yazarları

Savaş bir oyun değildir, çağırmayın…

Bizim derdimiz, savaşı da barışı da savunurken, yalnızca haklı olabilmek değil, aynı zamanda egemen görüşün hışmına uğramamak da istiyoruz; çünkü savaş zamanlarında barışı savunmak imkansızlaşırken, retoriğin tüm marifetlerini kullanan savaş yanlıları, yalnızca gerçekliği, hakikati değil, hukuku da istisna haline getirebiliyorlar.

Köşe yazarları

Sevgili Metin’i anarken…

Doğal rotalarından saptırılmış insanlar şu uçsuz bucaksız evrenin küçücük dünyasında didişip dururken, o sonsuzluğa layık olabilmeyi, insanın özüne yakışmayan tüm kötülüklerle savaşmayı kendilerine meslek edinmiş insanlar olarak Metin’in dediği gibi tevazuyu elden bırakmadan inatla yürümekten bizi kim alıkoyabilir ki…

Köşe yazarları

Zafer de yenilgi de gerçeği yansıtmıyor

Emekçi sınıfların nesnel ve teorik olarak örgütlenmek ve boş hayallere kapılmadan siyasetin içine dalmaktan başka çaresi yoktur. Bunun için Sol’un kendini örgütlemesi ve sınıfın başta sendikal ve siyasal örgütlenmesi için çaba göstermesi gerekli ve zorunludur.