21 Eylül 2018 Cuma

2015'te Diyanet İşleri Başkanlığı'na devredilen ve İstanbul'un  tek botanik bahçesli olan İstanbul Üniversitesi Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi, müftülüğe tahsis edilmek için tahliye ediliyor.

5 bini aşkın bitki türünün bulunduğu bahçenin devredilme gerekçesi ise Osmanlı döneminde bu alanda Şeyhülislamlık makamının bulunması.

'BİTKİLERİ ÖLDÜRMEK DEMEK'

Tahliye işlemlerinin başlamasını değerlendiren İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr Muammer Ünal, “Milli servetimize kıymasınlar. Mütfülük her yere taşınabilir ama bizim tahliye edilmemiz demek; bitkilerimizi öldürmek demek” dedi.

Türkiye’de çok nadir görünen bir çok bitki türüne ev sahipliği yapan bahçenin taşınması halinde öğrencilerin ders yapabilmesinin de imkansız hale geleceğini vurgulayan Ünal, “Milli mirasımız yok edilmesin” dedi.

TÜRKİYE'NİN EN ESKİ BOTANIK BAHÇESİ

Türkiye’nin en eski botanik bahçelerinden biri olan İstanbul Üniversitesi Botanik Bahçesi, mMustafa Kemal’in davetiyle Türkiye’ye gelen Alman Prof. Dr. Alfred Hilbron tarafından 1935 yılında kurulmuştu.