22 Eylül 2018 Cumartesi

İskoçya’da yaşayan genç bir girişimci, okyanuslardaki plastik kirliliğine çözüm bulabilmek için kağıt ve bitki bazlı materyallerden oluşan, tuzlu suda üç haftada eriyebilen ‘çevre dostu’ şişe geliştirdi.

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre, Durham Üniversitesi kimya bölümü mezunu olan 27 yaşındaki James Longcroft, biyolojik olarak tamamen çözülüp ayrışabilen şişe imal etti.

Longcroft’un aylar boyunca kendi evinin mutfağında sürdürdüğü deneylerin ardından fosil yakıtlar kullanmadan ürettiği şişe, deniz canlıları tarafından gıda olarak tüketilebiliyor, katı atık depolama içinde ise ayrışarak etkisiz hale gelebiliyor.

İlk zamanlarında su geçirmeme özelliği gösteren ve içindeki sıvıyı plastik şişe gibi taze tutabilen kağıt bazlı ürün, zamanla doğaya karışıyor ve dıştan içe doğru tamamen yok olabiliyor. Doğal ve sürdürülebilir materyallerden üretilen şişe, tuzlu suya atıldığında saatler içinde tepki veriyor ve üç haftada tamamen suya karışabiliyor.

İskoç girişimci, yeterli finansal kaynak bulması durumunda bu şişenin geniş çaplı üretimini gerçekleştirmek istediğini ifade ediyor.

PLASTİK ATIK TEHDİDİ

Birleşmiş Milletler’in 2016’daki ‘Yeni Plastik Ekonomisi’ raporuna göre, okyanuslarda 150 milyon tondan fazla plastik atık bulunuyor. Kirlilik böyle devam ederse, okyanuslarda 2025 yılına kadar her 3 ton balığa karşılık 1 ton plastik atık ve 2050 yılına kadar ise (ağırlık olarak) balıktan daha fazla plastik atık olacak.