16 Ağustos 2018 Perşembe

Amerikan Federal Mahkemesi, ABD Başkanı Donald Trump’a karşı açılan davada Trump’ın kişisel Twitter hesabı üzerinden diğer kullanıcıları engellemesini yasa dışı olduğuna hükmetti. Mahkeme Başkanı Naomi Reice Buchwald, engellenen kullanıcıların Trump’ın paylaşımlarını görememesini ve hakkında yorum yapamamasının ifade özgürlüğünü kısıtlandığına hükmederek anayasaya aykırı buldu.

MAHKEME KARARIYLA ENGEL KALDIRILDI

Aralarında profesör ve polisin de bulunduğu 7 davacının Avukatı Jameel Jaffer, mahkeme kararından sonra davacıların engelinin kaldırıldığını söyledi. İHA’nın aktardığı habere göre davacılardan Maryland Üniversitesi Sosyoloji Profesörü Philip Cohen, mahkeme kararından sonra yaptığı paylaşımda “Açtığımız ifade özgürlüğü davasını kazandık ve Trump twitter hesabından engelini kaldırdı” dedi.

ENGELLENEN ÜNLÜ İSİMLER…

Trump’ın kişisel Twitter hesabının 52 milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor. Trump’ın engellediği insanlar arasında yazar Stephen King ve Anne Rice, komedyen Rosie O’Donnel, model Chrissy Teigen ve oyuncu Marina Sitris de bulunuyor.

TWİTTER’DA KULLANICI ENGELLEMEK NEDİR?

Twitter’da engellenen kullanıcılar engelleyen kişinin yaptığı paylaşımları göremiyor ve kullanıcı ile iletişime geçemiyor.