22 Nisan 2019 Pazartesi

Birçok ilke imza atacak destansı “Troya” operası 9 Kasım 2018’de ATO Congresium’da Dünya Prömiyeri yapacak.

Proje yaratıcılığını ve Sanat yönetmenliğini ünlü tenor, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Murat Karahan’ın üstlendiği eserin bestesi Bujor Hoinic’e, librettosu Artun Hoinic’e, rejisörlüğü Recep Ayyılmaz’a, koreografisi Volkan Ersoy’a ait.

Aynı anda Orkestra, Koro ve Bale sanatçısı 300 kişi sahnede olacak. Sahnede, 3DMAX Mapping teknolojisiyle desteklenen görsel tasarımlar kullanılacak. Yurt dışı ve yurt içi birçok sahnede seyirciyle buluşturulacak eser, Berlin ve Moskova’nın ünlü opera evlerinde de sahnelenecek.

troya-efsanesi-devlet-opera-ve-balesi-ile-sahnede-hayat-buluyor-528941-1.

İKİ GENEL MÜDÜR AYNI SAHNEDE

Köklü sanat kurumlarının Genel Müdürleri; Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt ve Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Murat Karahan aynı sahneyi paylaşıyor. Homeros rolünü Mustafa Kurt üstlenecek.

Biri aşkına diğeri ülkesine sahip çıkan iki erkek kardeş rolünde Murat Karahan Troya Prensi “Paris”, Tan Sağtürk ise Paris’in Kardeşi “Hektor” rolünde olacak.

Başrol kostümlerini ünlü modacı Atıl Kutoğlu’nun tasarladığı eserde Devlet Opera ve Balesi dansçılarından, 2015 yılında görevli olduğu turneden dönerken kaza geçiren Bora Acar Zöngür de özgün koreografisiyle sahnede olacak. Dekor tasarımını Özgür Usta’nın yaptığı operanın kostümleri Aydan Çınar imzası taşıyor.

Bir Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü prodüksiyonu olan eser; tarihin en önemli savaşlarından birine sahne olan ve İzmir’li ozan Homeros’un kaleme aldığı “İlyada Destanı”ndan, yaşandığı Anadolu’nun kadim değerine ve görkemine yakışır bir görüntü, ses, müzik ve dansla sahneye taşınıyor.

troya-efsanesi-devlet-opera-ve-balesi-ile-sahnede-hayat-buluyor-528942-1.

Künye

Birçok ilke imza atacak görkemli, destansı “Troya” operası 9 Kasım 2018’de ATO Congresium’da Dünya Prömiyeri yapacak.

- Paris’i ünlü tenor Murat Karahan seslendiriyor.

- Hektor’u ünlü dansçı Tan Sağtürk canlandırıyor.

- Helen’i soprano Seda Ayazlı seslendiriyor.

- Eserin anlatıcısı, Homeros’u DT Genel Müdürü Mustafa Kurt canlandırıyor.