Trendyol genel merkezi önünde direnen işçilere polis saldırısı: 15 gözaltı

Trendyol genel merkezi önünde direnen işçilere polis saldırısı: 15 gözaltı

Sendikalaştıkları için işten çıkarılan işçiler, Trendyol'un genel merkezi önünde eylem yaptı.

İleri Haber

İstanbul'un Esenyurt ilçesindeki Trendyol Express Dağıtım Merkezi'nde çalışan ve sendika üyesi oldukları için işten çıkarılan işçiler, direnişlerinin 29. gününde Maslak'taki Trendyol'a ait genel merkez binası önünde bir araya geldi. İşçilerin oturma eylemine düzenlenen polis saldırısında 15 işçi gözaltına alındı. 

Depo, Liman, Tersane ve Deniz İşçileri Sendikası (DGD-SEN) ve Posta, Telefon ve Telekomünikasyon İşçileri Sendikası'nda (PTT-SEN) örgütlenen işçiler, işlerine son verilmesinin ardından hakları için direniş başlatmış ve şirket önünde genel merkezi önünde daha önce yaptıkları eylem sırasında gözaltına alınmıştı.

Sosyal medyada da işçiler ile dayanışma için Trendyol'un boykot edilmesi çağrıları yapılırken, direnişin 29. gününde işçiler, bir kez daha şirket genel merkezi önünde bir araya geldi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu da eyleme destek verirken, "Trendyol işçiye hesap verecek" ifadelerinmin yer aldığı bir pankart açıldı. İşçiler ve desteğe gelenler tarafından "İşçiler açken, patronlara huzur yok", "İşçiyiz, haklıyız, kazanacağız", "Trendyol şaşırma, sabrımızı taşırma" ve "Sendika hakkımız, söke söke alırız" sloganları atıldı.

'İŞÇİLER ELBET HESAP SORACAK'

Eylemde konuşan DGD-SEN Başkanı Neslihan Acar, işçilerin yalnızca hak ettiklerini talep ettiklerini belirtti. Muhalefet tarafından da yalnız bırakıldıklarını söyleyen Acar, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve İYİ Parti ismini de anarak, "'Her şey güzel olacak' diyenlerin telefonlarına dahi ulaşamıyoruz" dedi.

Acar, bugüne dek yaptıkları eylemlere de işaret ederek, "Şimdiye kadar onlarla çözmedik ama işçiler, memlekette direnenler elbet hesap soracak" ifadelerini kullandı ve iktidarla birlikte muhalefeti de eleştirdi.

'İŞÇİLER HAKKINI ALMADAN BU KAPIDAN GİTMEYECEK'

İşten çıkarılan Trendyol depo işçisi Hazat Erdinç de yasal haklarını kullanarak sendikaya üye olduklarını vurguladı. Devletin sermayedarları koruduğunu belirten Erdinç, Anayasal haklarını kullandıkları için karşılarına polis çıkarıldığını kaydetti.

Mücadele kararlılığını dile getiren Erdinç, "İşçiler hakkını arıyor, almadan da bu kapıdan gitmeyecek" dedi.

'YASALARI UYGULATMAYA ÇALIŞIYORUZ'

Eylemde konuşan PTT-SEN Genel Başkanı Süleyman Şen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ile Adalet Bakanı'nın da muhtapatları olduğunu belirtti. Yasaların denetlenmediğini söyleyen Şen, sendikal haklarına yönelik saldırılara dikkat çekti.

İşçilere mahkeme yolu gösterildiğini belirten ve mahkemelerin uzun yıllar sürdüğünün altını çizen Şen, "Direnen bir avuç sendika var" dedi. Sendikaların yeterince mücadele etmediğini de dile getiren Şen, "Eskiden yeni haklar için mücadele edilirken, şimdi yasaları uygulatmaya çalışıyoruz" ifadelerini kullandı. 

İşçilere yönelik baskılara da dikkat çeken Süleyman Şen, destek verenler de teşekkür etti ve "Birlikte mücadele etmekten başka yolumuz yok" dedi.

EYLEME POLİS SALDIRISI: 15 GÖZALTI

İşçiler, Esenyurt’taki depo önünde yaptıkları eylemi bugün Trendyol’un Maslak’taki genel merkez binası önüne taşıdı. Yapılan açıklamanın ardından işçiler, şirket önünde oturma eylemine geçti. Oturan işçilere saldıran polis, gazetecileri de alandan uzaklaştırarak işçileri abluka altına aldı. Oturma eylemine son verilmesinin ardından polis, aralarında DGD-Sen Genel Başkanı Neslihan Acar ile PTT-Sen Genel Başkanı Süleyman Şen’in de olduğu 15 kişiyi gözaltına aldı.