21 Eylül 2018 Cuma

CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, taşerondan kadroya geçiş için yapılan sınavda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın kaç torunu olduğu, Tebet suresinin anlamı ve Konya Müftüsü'nün adının ne olduğu gibi sorular sorulmasını meclise taşıdı.

Daha önce İleri'nin gündeme getirdiği 8 Mart'ta Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi'nin yaptığı sınavdaki skandal soruları meclis gündemine taşıyan Altıok, TBMM'deki konuşmasında kadro almak isteyen işçiler için yapılan sözlü mülakatta 'Cumhurbaşkanımızın kaç çocuğu, kaç torunu var?', 'Cumhurbaşkanımız nerelidir?', 'Cumhurbaşkanımız kaç yaşındadır?' gibi sorulara yer verildiğini ileri sürdü. Altıok, görüştüğü adayların kendisine soruların meslekleriyle ilgisi olmadığı gerekçesiyle şikayette bulunduğunu belirtti. Bazı adaylara da, Konya Müftüsü'nün adı, Tebbet Suresi'nin anlamı ile Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz adlı dizinin karakterleri' gibi sorular yöneltildi. 

SORU ÖNERGESİ VERİLDİ

Altıok, iki kurumdaki mülakat sınavını TBMM gündemine taşıdı, Başbakan Binali Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde “Çalışılan ve kadroya geçilmek istenilen mesleklerle ilgisi olmayan soruların işçilere sorulduğu iddiaları doğru mudur? Bunun gerekçeleri nelerdir? Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı iddia edilen mülakat sorularında Atatürk devrimlerinden önce, Tayyip Erdoğan'la ilgili sorular sorulmuş mudur? Adaylara yöneltilen bu tip sorular, adayların yaşam tarzı ve inançları doğrultusunda tercih edilerek yerleştirileceği anlamı doğurup, adayların iktidarın istediği profillere uygun olan ve olmayan olarak ayrılmasına ve fişlenmesine yol açmayacak mıdır?” dedi.

Sınavda sorulan sorular şu şekilde:

Cumhurbaşkanımızın kaç çocuğu, kaç torunu var?
Cumhurbaşkanımız nerelidir?
Cumhurbaşkanı kaç yaşında?
İslam'ın kaç şartı vardır?
Kuran'ı Kerim'in ilk suresi nedir?
Osmanlı padişahlarını sayın
İsminde kaç harf var?
Konya Müftüsü'nün adı nedir?
Tebbet Suresi'nin anlamı?
Bosna Hersek Cumhurbaşkanının adı nedir?
Afrin harekatı komutanlarının isimlerini sayabilir misiniz?
Ertuğrul Gazi'nin anne ve babasının adları  nedir?
‘Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz' adlı dizinin karakterleri kimlerdir?