17 Ağustos 2018 Cuma

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “dip dalga geliyor” sözlerine dayanak oluşturan kamuoyu araştırması, AKP ile MHP arasında yaşanan “oy kapma” çatlağının, anket sonuçlarına da yansıdığını ortaya koydu. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalacağı ve yarışın CHP adayı Muharrem İnce ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasında geçeceğine kesin gözüyle bakılırken; Erdoğan’ın oy oranı ilk kez Cumhur İttifakı’nın altında görünüyor. Bu durum, “MHP seçmenlerinden bir bölümü oylarını Millet İttifakı adaylarından, Muharrem İnce ya da Meral Akşener’e vereceğini söylemektedir” saptamasıyla açıklandı.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na özel hazırlanan ve Plus Mayak’ın sahibi Veysi Fidan tarafından yapılan sunumda çarpıcı veriler dikkat çekti. Cumhuriyet’in haberine göre 24 Haziran seçimlerine katılımın yüzde 85’le yüksek olacağı öngörüldü.

7 Haziran, 1 Kasım 2015 seçimleri, 16 Nisan referandumu sonuçları dikkate alınarak yapılan simülasyonlara da yer verilen araştırmada 81 ilin olası milletvekili dağılımına da yer verildi. 

Araştırmadan dikkat çeken sonuçlar şöyle:

AKP 5'te 1’ini, MHP 10’da 4'ünü kaybetti: Araştırmaya göre karasızlar dağıtılmadan önce AKP’nin oy oranı yüzde 38, CHP’nin 24.2, HDP’nin 11.7, İYİ Parti 10.9, MHP 7.1, SP 2.5 olarak görünüyor.

AKP 1 KASIM OYLARININ 5’TE1’İNİ KAYBEDİYOR

Kararsızlar dağıtıldığında AKP, yüzde 39,9, CHP yüzde 25,4, HDP yüzde 12,3, İYİ Parti 11,4, MHP 7,4 ve SP 2,6 görünüyor. Buna göre AKP ilk kez yüzde 40 bandının altında görünürken, HDP hiç bir koşulda baraj sorunu yaşamıyor. Bulgular, AKP’nin 1 Kasım seçimlerinde aldığı oyların 5’te birini, MHP’nin ise 10’da 4’üne yakınını kaybettiğini gösteriyor. CHP’nin oylarını koruduğu, Saadet Partisinin, oylarını neredeyse 4 kat arttırdığı gözleniyor. İlk kez seçime giren İYİ Parti de baraj sorunu yaşamıyor.

İKİ İTTİFAKIN DIŞINDAKİ HDP KİLİT PARTİ KONUMUNDA

Bulgular AKP, MHP ve BBP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı’nın yüzde 50'lik oy oranını yakalamadığını ve yüzde 47,3’te kaldığını gösteriyor. CHP- İYİ Parti-Saadet Partisi’nin oluşturduğu Millet İttifakı ise yüzde 39,4 oy oranıyla yüzde 40 bandına yaklaşıyor. Bu nedenle HDP, kilit parti konumunda görünüyor.

26 VEKİL ORTADA

81 il ölçeğinde yapılan simülasyona göre Cumhur İttifakı’nın 289, Millet İttifakının 216 milletvekili, HDP’nin ise 69 milletvekili kazanma olasılığının yüksek olduğu görünürken, 26 milletvekilliğinin, küçük oranlarda oy değişiklikleri kazanılacağı için “ortada” bulunuyor. Ancak yapılan simülasyonlarda, bu 26 milletvekilliğinden 12’sinde Millet, 11’inde Cumhur, 3’ünde ise HDP “kazanmaya yakın” görünüyor.

‘HDP’NİN VEKİL SAYISI İTTİFAKINKİYLE YAKIN OLACAK’

Bu sonuçlara göre parlamentoda iktidar kanadını oluşturan Cumhur ittifakı ile muhalefeti oluşturan Millet İttifakı ve HDP başa baş ya da kılpayı muhalefet çoğunluğu ele geçiriyor. Araştırmada, “81 il simülasyonu, Cumhur İttifakı’nı oluşturan partilerle, Millet İttifakı’nı oluşturan partiler ve HDP’nin kazanabileceği milletvekili sayılarının birbirine yakın olacağı, bu nedenle cumhurbaşkanlığı seçimlerini hangi aday kazanırsa kazansın, parlamentoda önemli bir muhalefetle karşılaşabileceğini göstermektedir” saptamasına yer verildi.

SARAY İTTİFAKI METROPOLLERDE YENİLİYOR

İl simülasyonlarına bakıldığında ise Cumhur İttifakı, Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Antalya, Mersin gibi illerde milletvekili sayısı açısından muhalefetin altında kalırken, Cumhur İttifakı’nın en güçlü olduğu bölgeler İç Anadolu ve Karadeniz görünüyor.

GARANTİ TEK İL: BAYBURT

AKP’nin geçmişte “tulum” çıkardığı bazı illere Millet İttifakı ortak olurken, Cumhur İttifakı için garanti “tulum” görülen tek il ise Bayburt.

ERDOĞAN’IN OYLARI İTTİFAKIN ALTINA DÜŞTÜ

Araştırmanın en çarpıcı sonuçlarından birisi ise Erdoğan’ın oylarının ilk kez AKP-MHP’nin oluşturduğu BBP’nin içinde yer aldığı Cumhur İttifakının oylarının altına düşmesi. Buna göre 1. turda Erdoğan’ın yüzde 45,8, İnce’nin yüzde 28,9, Akşener’in yüzde 13,1, Selahattin Demirtaş’ın yüzde 10,2, Temel Karamollaoğlu’nun 1,8, Doğu Perinçek’in 0,2 oranında oy alacağı öngörülüyor. Erdoğan bu oy oranıyla yüzde 47,3 görünen ittifak oylarının altında oy alıyor.<

‘MHP SEÇMENİ OYUNU AKŞENER YA DA İNCE’YE VEREBİLİR’

Araştırmada bu durum, “MHP seçmenlerinden bir bölümü oylarını Millet İttifakı adaylarından, Muharrem İnce ya da Meral Akşener’e vereceğini söylemektedir” saptamasıyla açıklanıyor. Araştırmaya göre cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda hiçbir adayın yüzde 50+1’i bulamıyor. Erdoğan yüzde 46’ya, İnce yüzde 30’a yakın oy oranıyla seçimin ikinci tura kalacağı ve yarışın ikili arasında yaşanacağı öngörülüyor.

İKİNCİ TURDA MUHALEFETİN OYU İNCE’YE

Araştırma kapsamında olası ikinci tur senaryolarında hangi adaya oy verecekleri de soruldu. Ancak HDP seçmenlerinin yarıdan fazlasının partinin kararına göre oy vereceğini söylemesi nedeniyle, ikinci tur olası sonuçlarıyla ilgili herhangi bir hesaplama ve tahmine yer verilmedi. Ancak “yön göstermesi” açısından ise “İkinci turda HDP seçmenlerinin İnce’yi destekleyecekleri, MHP seçmenlerinin oylarının adaylar arasında ikiye bölünebileceği, İYİ Parti seçmenlerinin bazı kayıplar olmasına rağmen büyük oranda Muharrem İnce’ye oy verebilecekleri söylenebilir.
 
SP SEÇMENİ ERDOĞAN’A VEREBİLİR

SP seçmenleri, Erdoğan’a oy vermeye yakın durmakla birlikte, ilk tur sonucunda SP ve Millet İttifakı’nı oluşturan partilerin görüşmeleri sonucunda izleyecekleri stratejinin, oy verme davranışlarında etkili olabileceği söylenebilir” değerlendirmesine yer verildi.