20 Eylül 2018 Perşembe

 

Manisa'nın Soma ilçesindeki maden faciasında yakınlarını kaybedenlerin oluşturduğu Soma 301 Madenciler Yardımlaşma Derneği üyeleri, dün mahkemenin verdiği 'ödül' gibi cezaları protesto ederek Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) gitmek üzere Ankara'ya hareket etti.

Soma katliamında yaşamını yitiren Uğur Çolak'ın annesi ve dernek üyesi Gülsüm Çolak, Beşyol Kavşağı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, mahkemenin dün verdiği kararın adaletli olmadığını, bunun tüm ülkeye anlatılması ve adaletin aranması için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

Bu kapsamda madenci yakınlarından oluşan 15 kişilik grubun Çanakkale, Silivri, İstanbul, Kocaeli ve Zonguldak'ı ziyaret ederek maden facialarında yaşamını yitiren işçilerin ailelerini ziyaret edeceğini anlatan Çolak, grubun son olarak Ankara HSK’ya gideceğini söyledi.

HER BİR ÖLDÜRÜLEN İŞÇİ İÇİN 2 AY CEZA

"Adalet sadece zenginler için varmış, dün bir kez daha anlamış olduk" diyen Çolak, şöyle konuştu:

"Evlatlarımızın katilleri 18 ile 20 yıl arası hapis cezası aldılar. 301 kişiyi kaybettik, kişi başı yatacakları 2 ay bile etmiyor. Patronların korunduğu, zalimlerin ödüllendirildiği bu düzende adaleti aramaya, adalet arayan annelerle buluşmaya gidiyoruz. Evlatlarımız geri gelmeyecek biliyoruz. Fakat başka anneler ağlamasın, başka çocuklar ölmesin diye bu yola çıkıyoruz. Bugün yola çıkmadan yanımıza bir parça kömür aldık. Bedeli ödendi diye. Çocuklarımızın mezarından toprak alıp götüreceğiz. Unutulmasınlar diye. Yol boyunca adalet arayanlarla buluşmalar gerçekleştireceğiz."

Açıklama sonrası aileler, ilçe çıkışındaki maden şehitliğindeki mezarlardan toprak alarak minibüsle yola çıktı.