20 Eylül 2018 Perşembe

Artvin’in Kemalpaşa ilçesinde bulunan uluslararası yolun kenarındaki taş ocağında patlama yapılması sonucu göçük meydana geldi. 2 asker ve 1 işçi, toplamda 3 kişinin yaralandığı belirtildi. Olay yerine gelen sağlık ekipleri, ilk müdahalenin ardından yaralıları Hopa Devlet Hastanesi'ne götürdü.

Taş ocağında Türkiye’de yasaklanan “galeri patlama” usülü patlatma yapıldığı, göçüğün de bu yüzden olduğu iddia ediliyor.

Köylüler, taş ocağının ruhsatsız olduğu ve valilik izniyle çalıştırıldığı bilgisini verdiler. Artvinden'in haberine göre taş ocağının hemen üstünde bulunan Üçkardeş Köyü sakinleri defalarca kaymakamlık ve valiliğe itirazda bulunmalarına rağmen dilekçelerinin yanıtlanmadığını, ayrıca da yetkililere sözlü olarak uyarılarda bulunduklarını, buna rağmen hiçbir adım atmayan yetkililerin bu yıkımın sorumlusu olduğunu vurguladılar.

Patlama sonrası yaşanan heyelan sonucu çevre felaketi de yaşandı. Taş ocağı sahasında bulunan tonlarca çöp patlama sonrası denize karıştı. Göçük sonucu Sarp Batum karayolu tamamen kapandı.
Jandarma ekipleri heyelan alanına kimseyi yaklaştırmıyor.