19 Ekim 2018 Cuma

Çorum'da daha önce bir olaydan dolayı idari amirlerine şikayet ettiği polis tarafından bankamatikte sıkıştırılan engelli yurttaşa, yol ortasında işkence yapıldı.

Odatv'ye konuşan engelli yurttaş olayı şöyle anlattı:

'Bankamatikte işlem yaparken yanımdan geçen M. Mustafa Seyhan isimli polis memuru hakaret etti. 'Lan vatan haini şikayet etmekle eline ne geçti. 10-15 gün önce bir Alevinin kafasını kırdım şimdi de senin kafanı kıracağım' dedi. Ben de kendisine 'İşine git hemşerim' dedim. Bana, kimliğimi vermemi söyledi. Ben de, 'Siz henüz görevli değilsiniz, çağırın görevli memurlara vereyim kimliğimi' dedim. Olay yerine polisler gelmeden yakamdan tutarak yere fırlattı. Yere düştüğümde üzerime çöktü. Gelen polislerin bana yardım edeceğini umuyordum, meğer gelenlerde bana zor kullanmaya başladılar. Biri ayaklarımı tutarken, iki sivil polis ise rastgele darp etmeye ve küfürler savurmaya devam ettiler. Olay yerinden kaldırdılar beni ve karakola götürürken de anama bacıma küfür ettiler. Hem küfür ediyorlar ve bir yandan da rastgele kafama ve sırtıma vurmayı sürdürüyorlardı. M. Mustafa Seyhan isimli polis, elindeki kelepçe ile suratıma defalarca vurdu. Zaten görmeyen gözümle sadece, 'Ben size ne yaptım' dedim. Onlar da, 'Bizi şikayet etmeyecektin' dediler. Canım çok yanıyordu, burnum kırılmıştı aldığım darbelerden sonra. Beni Mecitözü İlçe Devlet Hastanesi'ne götürdüler. Ama beni hastaneye, yine beni dövenler götürdü. Doktorlarla benden çok onlar konuştu. Ve gereken tedaviyi almamı ve doktorların rapor vermesini engellemeye çalıştılar.''

Engelli yurttaş Zafer İlhan, polislerin, 'Şikayet edemezsin, biz buranın hem hakimi hem de kaymakamıyız' demişlerdi. Benim %84 görme özürlü olmam polislerden dayak yememi mi gerektiriyor? Anlayamadım. Oysa polislerin vatandaşa yardımcı olduğunu sanıyordum'' dediğini de sözlerine ekledi.

İDARİ İŞLEM BAŞLATILDI

Öte yandan, Çorum Emniyet Müdürlüğü ise, polis memuru M. Mustafa Seyhan hakkında idari işlem başlattıklarını bildirdi.