Özak işçileri İstanbul’da: ‘Buraya kurulduk, gitmiyoruz!’

Özak işçileri İstanbul’da: ‘Buraya kurulduk, gitmiyoruz!’

Sendikal hakları için mücadele eden işçiler, direnişlerinin 58. gününde İstanbul’a geldi.

Urfa'da sendikal hakları ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi için mücadele eden Özak Tekstil işçileri, direnişlerinin 58. gününde İstanbul'a geldi. Zeytinburnu’ndaki Özak Holding’in binasının önünde eylem düzenleyen işçiler, “Buraya kurulduk, gitmiyoruz. Eğer adım atmazsanız her mağazanızın önünü eylem alanına çevireceğiz” dedi.

Özak Tekstil işçileri, sendikal hakları ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi için 58 gün önce başlattıkları direnişi İstanbul’a taşıdı.

BirGün’den Dilan Esen’in haberine göre, Urfa’dan İstanbul Zeytinburnu’ndaki Özak Holding’in binasının önüne gelen Birleşik Tekstil Dokuma ve Deri İşçileri Sendikası (BİRTEK-SEN) üyesi işçiler, “Urfa’yı direniş alanına çevirdik, mücadeleyi İstanbul’da büyüteceğiz” sözleriyle patrona seslendi.

‘EĞER ADIM ATMAZSANIZ HER MAĞAZANIZIN ÖNÜNÜ EYLEM ALANINA ÇEVİRECEĞİZ’

Özak Holding önünde düzenlenen basın açıklamasını okuyan Özak Tekstil işçisi Yıldız Bağcı şunları kaydetti:

“Biz, canını dişine takarak, alın teriyle, onuruyla çalışan Özak Tekstil işçileriyiz. Biz, bazı günler 20 saat fabrikada kalan, uykusuz yeniden işbaşı yapan Özak Tekstil işçileriyiz. Biz, ailesinden, çocuğundan, hayatından kısarak, patronu zengin eden Özak Tekstil işçileriyiz. Biz, verdiğimiz onca emeğe, döktüğümüz alın terine karşılık insan gibi muamele görmek isteyen Özak Tekstil işçileriyiz. Biz, insan gibi muamele görmek istediğimiz için kapı dışarı edilen, istediğimiz sendikaya üye olduğumuz için işten atılan Özak Tekstil işçileriyiz.

Sendikamızla, örgütlü, birleşerek mücadele ettiğimizde neleri başarabileceğimizi gördük. Sadece biz değil, Urfa'da pek çok fabrikada bizim direnişinin sayesinde işçilerin çalışma koşullarında iyileştirme yapıldı. Bizden korkuyorlardı çünkü birleştik, gücümüzü onlara gösterdik. Ama artık daha fazla korksunlar. Biz iki ay önceki Özak Tekstil işçisi değiliz. Biz karşımızda kimlerin olduğunu, yanımızda kimlerin olduğunu iki ay içinde çok iyi öğrendik. Birleştiğimizde neleri başarabileceğimizi, işçiler olarak nasıl kazanabileceğimizi iki ay içinde çok iyi öğrendik. Artık kime karşı, nasıl mücadele etmemiz gerektiğini çok iyi biliyoruz. Öğrendiklerimizi de bıkmadan, usanmadan işçi kardeşlerimize anlatacağız. Urfa'da verdiğimiz mücadeleyi İstanbul'a taşıdık. Direnişimizi burada, Özak Holding’in önünde sürdüreceğiz. Bu binanın her tuğlasında bizim emeğimiz var. Bu zenginliğin karşılığında istediğimiz insan gibi yaşamak. İşimize geri dönmek, insan muamelesi görmek. Taleplerimizi Özak patronu kabul etmezse, sendika seçme özgürlüğümüzü tanımazlarsa, buraya kurulduk, gitmiyoruz. Artık Urfa'da değiliz, İstanbul'dayız. Eğer adım atmazsanız her mağazanızın önünü eylem alanına çevireceğiz.”

‘İŞÇİLER İNSANCA KOŞULLARDA YAŞASIN İSTİYORUZ’

BİRTEK-SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen ise Özak işçilerinin başlattığı direnişin aslında ucuz emek ve kölelik düzeninde çalıştırılan binlerce kişinin isyanı olduğunun altını çizdi. Bölgede yüz binlerce işçiye kölelik düzeni dayatıldığını ve Özak çalışanlarının buna itiraz ettiğini aktaran Türkmen, şunları ifade etti:

“Bölgede yıllardır teşviklerle fabrika üzerine fabrika kuruluyor. Urfa ve bölge illeri Türkiye’nin en yoksul kentleri. İşsizliğe ve yoksulluğa mahkûm edilen bölge halkına ucuz kölelik dayatılıyor. Diyorlar ki ‘Baskı ve kölelik koşullarında çalışacaksınız ve ses çıkarmayacaksınız’. Özak işçileri buna itiraz ediyor. Bu köleliği kabul etmiyoruz. Elbette çalışmak istiyoruz ama bunun karşısında insanca koşullarda sendika hakkımızı alarak çalışacağız. Bir işçi bu fabrikalardan birinde herhangi bir haksızlığa itiraz ettiğinde karşısında patronu görüyor. Bu hoşnutsuzluk biraz daha örgütlüyse sarı sendikalar devreye giriyor. Sarı Sendikalar tüm bunlara göz yumuyor, işçilerin sesini kesiyor. Eğer bu da olmazsa devletin güçleri devreye giriyor. Karşılarında jandarmayı, valilik yasaklarını görüyorlar. Biliyorlar ki Özak işçileri kazanırsa bu ucuz emek ve kölelik düzeni tehlikeye girecek. Urfa valisi, belediye başkanı, müftüsü herkes aynı şeyi söylüyor: Her şeye tamam ama bu sendikayı kabul etmiyoruz. Özak işçileri buna ‘hayır’ dedikleri için direniyor.

Özak işçileri bu dayanışmayla kazanacak. Özak Tekstil, Levis ve Zara gibi uluslararası firmalara üretim yapıyor. Bunların uluslararası sözleşmeleri var. Sendika hakkı da bundan biri ama patron buna uymuyor. Levis artık patrona kesin bir şekilde taleplerin kabul edilmesi konusunda görüş bildirdi. Kısa bir sürede bu yapılmazsa Levis çekileceğini bildirdi. Bu da Urfa’daki fabrikanın kapanması anlamına geliyor. Sonra bize diyecekler ki bu sendika yüzünden fabrika kapandı. Biz fabrika kapansın istemiyoruz. İşçiler kölelik değil insanca koşullarda çalışsın istiyoruz.”