21 Eylül 2018 Cuma

 

24 Haziran'dan sonra Cumhurbaşkanlığı ofisine dönüştürülmesi planlanan ve Dolmabahçe'deki Başbakanlık ofisini genişletme projesi içerisinde bulunan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Devlet Konservatuarı'nın tahliyesinin istenmesine tepkiler büyüyor.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda okuyan öğrencilerin velileri yaptıkları açıklamada, mağdur eden bu kararı geri  almalarını ve çocukların ve hocaların yanında olduklarını duyurdular.

'BU EMRİVAKİ KARARI ONAYLAMIYORUZ'

Açıklamanın tamamı şöyle:

"Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nin yerinden edilme kararı biz öğrenci velilerini derinden üzmüştür. Büyük emeklerle ve fedakarlıklarla bu eşsiz kuruma gönderdiğimiz evlatlarımız bu garip kararı anlamakta zorlanmaktadır.

Her ne sebeple olursa olsun, üniversitemize danışılmadan alınan bu emrivaki kararı onaylamamız mümkün değildir. 

Yetkililere çağrımız bu anlamsız, binlerce öğrenci, akademisyen ve veliyi mağdur eden kararı geri almalarıdır.

Yapılması gereken, yıllardır ülkemizin yüz akı sanatçıkarı yetiştiren bu kurumun hakettiği değeri alması ve desteklenmesidir.

MSGSÜ'nün yerinden edilerek sonu belirsiz bir sürece mahkum edilmesi Türkiye'nin aydınlık yarınlarının ışığının söndürülmeye çalışılmasından başka bir anlam taşımıyor.

Rektörlüğümüzün, çocuklarımızın ve hocalarımızın yanındayız.

Kararı onaylamıyor ve reddediyoruz.

26 haziran Salı günü saat 11.00'de Rektörlüğümüzün çağrısına uyarak hocalarımızn ve çocuklarımızın yanında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuar'ında olacağız."