Motokurye cinayetinde cezalar belli oldu

Motokurye cinayetinde cezalar belli oldu

Samet Özgül cinayeti davasında 3 sanık hakkında karar verildi.

Ankara'da yol tartışması sonrası motokurye Samet Özgül'ü öldüren Halil İbrahim Demirci'ye müebbet hapis cezası verildi. Diğer 2 sanığa ise 12'şer yıl hapis aldı.

Gazi Üniversitesi Tarih Bölümü öğrencisi olan ve aynı zamanda motokuryelik yapan 28 yaşındaki Samet Özgül, 5 Kasım 2022 tarihinde Etlik semtinde, yol  tartışması yaşadığı 3 kişinin saldırısına uğradı. Bıçakla yaralanan Özgül, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Samet Özgül'ü bıçaklayan 20 yaşındaki Halil İbrahim Demirci ile babası Mustafa Demirci ve Bülent Açıkgöz, gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen Halil İbrahim Demirci tutuklanırken, Mustafa Demirci ve Bülent Açıkgöz adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianame kapsamında sanıklar hakkında "kasten öldürme" ve "kasten öldürmeye yardım" suçlarından dava açıldı.

'PİŞMANIM' SAVUNMASI

Ankara 11.Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki karar duruşmasına sanıklar ile taraf avukatları ve Samet Özgül'ün yakınları katılırken; birçok motokurye de duruşma salonunun önünde bekledi. Son sözleri sorulan sanıklardan Halil İbrahim Demirci, "Hayatım boyunca hiç pişman olmadığım kadar pişmanım. Bir annenin oğlunun ölümüne vesile oldum. Gönlüm yanıyor, ben her gün dirilip, tekrar ölüyorum" dedi.

Tutuksuz sanıklar Mustafa Demirci ve Bülent Açıkgöz ise beraatlerini talep etti.

MAHKEME KARARINI AÇIKLADI

Mahkeme, tutuklu sanık Halil İbrahim Demirci'ye "kasten öldürme" suçundan müebbet, tutuksuz sanıklar Mustafa Demirci ve Bülent Açıkgöz'e ise "kasten öldürmeye yardım" suçundan 12'şer yıl hapis cezası verdi. Tutuksuz sanıkların tutuklanmasına hükmedildi.

'EN AZINDAN BAŞKA İNSANLARA ZARAR VEREMEYECEKLER'

Kararın ardından müşteki avukatları ve Samet Özgül'ün yakınları, Ankara Adliyesi önünde açıklama yaptı. Samet Özgül'ün kız kardeşi Berna Özgül, "Aile olarak 'İçimize su serpildi' diyemeyeceğim ama en azından bu mahluklar dışarıda gezemeyecek ve başka insanlara zarar veremeyecek" ifadelerini kullandı. (DHA)