20 Eylül 2018 Perşembe

Seçime sayılı günler kala AKP yaptırdığı anketlerde kendisinin ve ortağı MHP’nin çıkaracağı vekil sayılarını hesaplamaya başladı. AKP’nin hesaplarına göre MHP Meclis’te grup kurma sayısı olan 20 sandalyenin altında kaldı.

Cumhuriyet’ten Erdem Gül’ün haberine göre, daha önce sadece kendisi için 301 hedefi olan AKP, bu kez MHP ile birlikte 301’i bulmayı yeterli görüyor. AKP’nin hesaplamalarına göre, HDP ile birlikte muhalefeti oluşturan Millet İttifakı ve Cumhur İttifakı’nın parlamentodaki oranları birbirine çok yakın seyrediyor. İktidarla muhalefet arasındaki farkın 10-20 milletvekili arasında olacağı tahmini yapılıyor.

MHP 20’NİN ALTINDA

AKP’nin hesaplamalarında en dikkat çekici tahmin MHP’nin sandalye sayısı. Buna göre MHP, Meclis’te grup kurma sayısı olan 20 sandalyeyi bulamıyor. AKP’nin bu hesabı gerçekleşmesi halinde MHP Meclis’te grubu bulunan partiler arasından çıkmış olacak.

GERGİNLİĞİN NEDENİ BU MU?

Son günlerde AKP ile bizzat MHP lideri Devlet Bahçeli’nin de dahil olduğu polemiklerin bu tür sandalye sayısı konusunda yaşanan rekabet ile ilgili olduğu kulislerde konuşuluyor.

AKP’NİN ANKETİNE GÖRE MUHALEFET İYİ DURUMDA

AKP’nin hesaplamalarına göre, CHP hala sahip olduğu 130 civarındaki milletvekili sayısını büyük oranda koruyor. Yine hesaplamalar ilk kez gerçek oy oranı ortaya çıkacak olan Meral Akşener’in İYİ Partisi’nin 50’nin üzerinde milletvekili ile Meclis’te temsil edileceğini gösteriyor. HDP’de aynı hesaplamalara göre kıl payı yüzde 10 barajını aşarak mevcut milletvekili gücünü koruyor.