20 Eylül 2018 Perşembe

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin cuma günü gerçekleşen diploma töreninde, araştırma görevlileri tarafından salona giren öğrencilerin üstü arandı.

Diploma töreni öncesi cübbelerini giyen öğrenciler, herhangi bir politik protesto girişimine karşı törenin yapılacağı salona girmeden önce araştırma görevlileri tarafından arandı.

Konuya dair mezun ve mevcut öğrenciler sosyal medya hesaplarından bir açıklama paylaştı.

‘UYGULAMA HEPİMİZE YAPILMIŞ BİR HAKARETTİR’

Ege Üniversitesi mezunlarının “Yapılan bu uygulamayı her birimize yapılmış bir hakaret olarak algılıyoruz” diyerek yaptığı basın açıklaması şu şekilde:

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 diploma töreninde; cübbelerini giyen öğrenciler, törenin yapılacağı salona giriş yapmadan önce, araştırma görevlileri tarafından herhangi bir politik protesto girişimine karşı aranmıştır.
Bizler; özgür sinemacılar, özgür gazeteciler, özgür reklamcılar ve özgür iletişimciler olarak, yapılan bu uygulamayı her birimize yapılmış bir hakaret olarak algılıyoruz.
Bizlere okul sıralarında öğretilenler ışığında, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin diplomalı mezunları olarak, bu hareketi reddediyor ve kınıyoruz.
Akıbeti bir dekanın, bir rektörün iki dudağının arasında olan araştırma görevlisi arkadaşlarımız ile bize toplumsal sorumluluk bilinci ile hareket etmenin önemini anlatarak ‘dik durmayı’ öğreten hocalarımıza bir şey söylemek yerine kendilerini vicdanlarıyla baş başa bırakıyoruz.
Bizi, akademisyenlerini ve üniversitemizi utanç verici duruma düşürdüğü için eleştirel bir pankart görmeye dahi tahammül edemeyen, sansürcü ve baskıcı zihniyetin timsali Ege Üniversitesi rektörünü kınıyor, saygı da duymuyoruz.
Saygılarımızla,
İMZA
Yeşim Yavuzer, Efe Yelbuğa, M Coşkun Tamer, Emek Özkan, Alican Özkeskin, Denizcan Sarı, Mustafa Sayın, Gökhan Sevim, Batuhan Soysal, Anıl Karaca, Berkay Erden, Dilara Eskitoğlu, Erman Uzun, Demet Taşkafa, Mehmet İşler, Onur Deniz, Yağız Barut, Ürgen Tepe.