15 Ağustos 2018 Çarşamba

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), meslek liselerinin sınavla öğrenci alınacak bölümlerini açıkladı. Bakanlığın, “Program Türü ve Alan Açılması” başlığıyla İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri’ne gönderdiği yazı, MEB’in karma eğitime karşı tutumunu gözler önüne serdi. Sınavla öğrenci alacak bazı bölümlerin kontenjanları sadece kız öğrencilere ayrıldı.

ERKEK ÖĞRENCİLERE KAPATILDI

BirGün'den Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre, öğrencilerin ve velilerin tercihinin akademik eğitim veren liselerden yana olmasına karşın okullaşmayı imam hatipler ve meslek liseleri üzerinden yürüten MEB, merkezi sınavla öğrenci alacak meslek liselerinin alanlarına ilişkin listeyi yayımladı. Daha önce hem kız hem erkek öğrencilerin eğitim alabildiği birçok meslek lisesi alanı, yalnızca kız öğrencilerin eğitim alabileceği şekilde yeniden düzenlendi.

Aralarında, Kimya Teknolojisi, Büro Yönetimi, Sanat ve Tasarım, Grafik ve Fotoğraf, Halkla İlişkiler ve Organizasyon Hizmetleri gibi alanların da yer aldığı onlarca alan erkek öğrencilere kapatıldı.

‘AŞIRI CİNSİYETÇİ BİR BAKIŞ AÇISI’

Bölümlerin cinsiyetçi bir yaklaşımla belirlendiğinin altını çizen Eğitim Sen Genel Eğitim ve Yüksek Öğretim Sekreteri Özgür Bozdoğan, “2018 yılında bu şekilde bir yaklaşımla bölümlerin belirlenmesi talihsizliktir” dedi. Bozdoğan, alanların öğretim türünde yapılan değişiklikle karma eğitimin fiilen ortadan kaldırıldığına dikkat çekerek, “Aşırı cinsiyetçi bu bakış açısı, belli ki bazı mesleklerin sadece kadınlar tarafından yapılabileceği gibi kabul edilemez bir düşünceye sahiptir” diye konuştu.