20 Eylül 2018 Perşembe

Binlerce öğrencinin merakla beklediği Liseye Geçiş Sınavı (LGS) sonuçları açıklandı ve tercihler 2-13 Temmuz’da yapılacak. 

Her aile ve öğrencinin mutlaka adrese dayalı tercih listesi oluşturmak zorunda olduğunu belirten Eğitim Uzmanı Nazik Kösegil, "Veliler, pazartesi günü kayıt alanları açıklandığında öğrencinin adının karşısında çıkan kayıt alanlarının okul türüne bakmalılar ve buna göre tercih yapmalılar" dedi.

Eğitim yılı içerisinde çok kez sistem değişikliğine giden ve eleştirilen Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) son olarak adrese dayalı yerleşim sistemi yapılacağını açıklamıştı. 2 Temmuz’da başlayacak tercih listelerinde öğrenciler puana ve adrese dayalı 10 tercih yapabilecek. Puana dayalı sistemde iki farklı okul türü üzerinden beş tercih yapılacak.

‘OKUL TÜRLERİ 2 TEMMUZ’DA BELLİ OLACAK’

MEB'in adrese dayalı tercih sisteminde 3 tane zorunluluk olduğunu söyleyen Kösegil, “Ortaokul mezuniyetine dayalı ya da adresine dayalı çıkarılan bir liste vardı. 'Öğrenciye yerleşim yerindeki liseleri seçebilirsin' diyor. Öğrencinin kayıt alanına giren okul türü sayıları henüz açıklanmadı. Kayıt alanında bunu yapabilecek kadar okul türü var mı bu sayılar 2 Temmuz Pazartesi günü açıklanacak. Velilerin pazartesi günü kayıt alanları açıklandığında öğrencinin adının karşısında çıkan kayıt alanlarının okul türüne bakmalı ve buna göre tercih yapmalıdır” dedi.

‘3 TANE 5'Lİ LİSTE OLUŞACAK’

Tercih döneminin 5'li ve 3 grup halinde gerçekleşeceğini vurgulayan Kösegil, ilk 5'li liste hakkında şu bilgileri verdi:

“İlk 5'li listede yerel kayıt dediğimiz öğrencinin ev adresi ve ev adresine çıkan okullardan seçeceği 5 okul olacak. Ama burada önemli bir durum daha var. İlk 5'li de yani mahalli kayıtlarda ilk 3'ü kendi kayıt alanında olmak koşuluyla 5 tercih yapılacak. Yani öğrencinin mezun olduğu ortaokula göre hangi liseleri tercih edebileceğine dair bir liste çıkacak. Öğrenci bu listeden 3 okul seçmek zorunda. Eğer öğrencinin kayıt alanında iki tane anadolu lisesi varsa öğrenci zorunlu olarak üçüncüsünü Meslek Lisesi seçecek. Öğrencinin kayıt alanında bir anadolu bir meslek lisesi, varsa öğrenci üçüncüyü anadolu imam hatip seçmek zorunda olacak.”

‘İKİNCİ LİSTEDE PUAN ÜSTÜNLÜĞÜ HAKİM'

İkinci 5'li listenin sınavla öğrenci alacağına dikkat çeken Kösegil, “Sınav sonucuyla birlikte öğrencilerin yüzdelik dilimi açıklandı. 2 Temmuz'da da okulların yüzdelik dilimleri açıklanacak. Bunlar karşılaştırılacak ve yüzdelik yakınlığına göre 5 okul tercih edilecek. Üçüncüsü ise yatılı okullar. Öğrenci 5 tane yatılı okul tercihi yapacak. Yerleştirme yapılırken öğrencinin merkezi yerleştirmesi yapılıyor mu, sınavla öğrenci alan okullara yerleştirmesi yapılabiliyor mu buna bakılacak. Puan üstünlüğüne bağlı bir yerleştirme yapılacak” dedi. (DHA)