22 Eylül 2018 Cumartesi

Zonguldak'ın Kilimli ilçesinde, 2 işçinin hayatını kaybettiği kaçak madendeki göçüğe ilişkin ocağı işlettiği iddia edilen 1 kişi gözaltına alındı. 

AA'nın haberine göre, ilçeye bağlı Subatan Mahallesi'nde dün meydana gelen ve 2 kişinin hayatını kaybettiği göçüğe ilişkin soruşturma başlatıldı. 

Kilimli İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, maden ocağını kaçak olarak işlettiği ileri sürülen Ş.M.'yi gözaltına aldı. Şüphelinin emniyetteki işlemleri sürüyor. 

İş cinayetine neden olan maden ocağının bulunduğu sahanın, FETÖ soruşturması kapsamında örgüte finansal destek sağlandığı gerekçesiyle 2016'da kayyum atanan şirketlerden birine ait olduğu ve şirketin daha sonra kapatıldığı,şirketin kapatılmasının ardından Türkiye Taşkömürü Kurumu’nca saha ruhsatının iptal edildiği ve saha içindeki maden ocaklarının mühürlenerek kapatıldığını ortaya çıkmıştı.

İŞÇİLERDEN BİRİ DEFNEDİLDİ

Kömür ocağında hayatını kaybeden işçiler Erkan Çonkur (45) ve Hasan Yıldız'ın (30) cenazeleri, yakınları tarafından Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi morgundan alındı.

Yıldız'ın cenazesi Kilimli'nin Karadon Mahallesindeki Karadon Site Camisi'ne getirildi. 

Özel bir maden ocağından emekli olan Çonkur'un yaklaşık 20 gün önce kaçak maden ocağında işe başladığı öğrenildi.