21 Eylül 2018 Cuma

2018 Dünya Kupası karşılaşmalarında ikinci turda Belçika'ya son saniye golüyle yenilerek Dünya Kupası'ndan elenen Japonya, Rusya'ya veda ederken "zerafetiyle" de turnuvada iz bıraktı. Samuraylar 3-2 yenildikleri karşılaşma sonrası soyunma odalarını tertemiz ve Rusça "Teşekkürler" notu bırakarak terk etti.

Soyunma odasının ortasındaki masa üzerine Kiril alfabesinde bırakılan, Спасиьа (Spasiba) "Teşekkürler" notu da bu turnuvaya iz bırakanlar arasına girdi.

Japon oyuncuların soyunma odasındaki durumu ile ilgili konuşan takımın teknik direktörü Akira Nishino, "yıkılmış" durumdaki futbolcularına "duş almalarını söylediğini" aktardı. Nishino, yedikleri son gol sonrası kendisini suçladığını ve maçın sonlarındaki taktiğini sorguladığını da söyledi

Son 20 dakikasına 2-0 önde girdikleri maç sonunda peş peşe gelen gollerle elenen Japonya'da oyuncular ve taraftarlar büyük bir üzüntü yaşadı.
Japon taraftarların bazılarının da stadyumda oturdukları bölümleri temizlerken ağladığı görüldü.
Foto muhabirler, Rusya'da düzenlenen turnuvanın bu en dramatik görüntülerinden birini ölümsüzleştirdi.

ÜÇÜNCÜ KEZ ÇEYREK FİNALİN EŞİĞİNDEN DÖNDÜ

Japonya, Dünya Kupası'nda üçüncü kez çeyrek finalin eşiğinden dönmüş oldu.

Japonlar, 2002 yılında Güney Kore ile birlikte düzenledikleri Dünya Kupası'nda Türkiye'ye 1-0 yenilerek ikinci turda turnuvaya veda etmişti.

Japonya, 2010'da Güney Afrika'da düzenlenen Dünya Kupası'nda ise aynı turda Paraguay'a penaltılarla elenmişti.