21 Eylül 2018 Cuma

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), Kartal-Kaynarca Metro hattının “Maltepe Huzurevi” istasyonu ve itfaiyenin bulunduğu alan için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından 2016 yılında yapılan plan değişikliğine itirazda bulundu.

İSKİ, Haziran ayı İBB Meclis oturumunda gündeme gelen İSKİ’nin itiraz başvurusunda; plan değişikliği yapılırken kendilerinden istenilen görüş yazısındaki uyarıların dikkate alınmadığı ifade edildi. 

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine Cemalbey Deresi’ne ait dere ıslah ve işletme bandı sınırlarının plana işlenmediğine dikkat çeken İSKİ, plan değişikliği sahasının “taşkın önlemli” yapılaşma alanında kalmasına karşın plan notlarına eklenmediğini de vurguladı. 

İnsan hayatının tehlikeye atıldığını vurgulayan İSKİ, metro istasyonu ve itfaiye için yaptıkları sel ve taşkın uyarılarının İBB tarafından değerlendirilmediğini ifade etti.

YAPILAŞMAYA UYGUN DEĞİL İTİRAZI REDDEDİLDİ

İSKİ tarafından, söz konusu alanların bu şekilde bir yapılaşmaya uygun olmadığı belirtilen itiraz yazısında şunlar kaydedildi:

 “Dere ıslah ve işletme bandı sınırları içinde sadece imar yolu ya da yeşil alan düzenlemesi getirilebilecekken alana ‘belediye hizmet alanı+ raylı toplu taşıma istasyonu’ fonksiyonu getirildi. İSKİ’nin çelik isale hattının geçtiği güzergahta 10 metre genişliğinde yol ayrılmadı. 2 adet yağmursuyu ana toplayıcı hattının geçtiği güzergahlarda 15 metre genişlikte imar yolu veya yeşil alan ayrılmadı. Ayrıca atık su şebeke hattının geçtiği güzergah 5 metre genişlikte imar yolu olarak korunmadı.”

İBB Meclisi İmar ve Bayındırlık Komisyonu ile Ulaşım ve Trafik Komisyonu, İSKİ’nin uyarı niteliğindeki itirazını reddetti.

Belediyedeki CHP grubu ise İSKİ’nin itirazının kabul edilmesi gerektiğini belirterek karara muhalefet etti.