19 Ekim 2018 Cuma

Metal Yapı Konut, Vatan Caddesi üzerinde bulunan 6 bin 400 metrekarelik arsayı 2012 yılında 33 milyon 391 bin 659 liraya satın aldı.

1996 yılına kadar lunapark, daha sonra otopark olarak kullanılan arazinin imar planları 2014 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi tarafından değiştirildi.

5 katlı otel ve konut projesi yapılabilecek hale getirilen arsa 2016 yılında Metal Yapı Konut tarafından İstanbul İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne 368 milyon 923 bin 876 lira + KDV'ye satıldı.

'DAMAT'LA ORTAK İŞ YAPAN ŞİRKETE MİLYONLARCA LİRA KAR

İBB'nin eski başkanı Kadir Topbaş'ın 'Fethullah Gülen cemaati üyeliğinden' tutuklu damadı Ömer Faruk Kavurmacı'yla ortak iş yapan Metal Yapı Konut, İBB'nin plan değişikliği sayesinde dört yılda 335 milyon lira kâr elde etti.

Sözcü'den İsmail Şahin'in haberine göre, İBB, hemen yanındaki Aytekin Kotil Parkı alanı ile birleştirilecek araziye cami inşa edilecek. Arazi üzerindeki restoran ve market zincirine ait yapıları kısa bir süre önce yıkan İBB'nin ilerleyen günlerde otopark ve cami projesi için ihaleye çıkacağı belirtildi.

'İBB BÜTÇESİNDEN ŞİRKETİN KASASINA...'

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin CHP'li üyesi Hüseyin Sağ, İBB'nin imar planını değiştirerek değerini artırdığı bir araziyi satın almasına onay veren Kadir Topbaş'ın adının parka verilmesi gerektiğini söyledi.

“Kendisinin İstanbul'a kazandırdığı en değerli park burası. Bu nedenle adı Mimar Kadir Topbaş Parkı olsun” diyen Sağ, İBB'nin bütçesinden bu kadar büyük bir rakamın bir şirketin kasasına aktarılmasının hesabının sorulması gerektiğini ifade etti.

'PARA YOK DİYE KREDİ ÇEKİP ELLERİNNDEKİ PARAYI ÇARÇUR EDİYORLAR'

Kaynak sıkıntısı nedeniyle ulaşım ve altyapı projelerinin durma noktasına geldiğine dikkat çeken Sağ, “Hem para yok diye kredi çekip borçlanacaksınız hem de elinizdeki parayı böyle çarçur edeceksiniz. Yeşil alanları imara açıp satan İBB'nin kasasından 368 milyon lira + KDV bir bedel çıkartıp satın aldığı arsayı park yapması akıl alır bir durum değil” dedi.

'SATIŞ İPTAL EDİLMELİ'

6 bin 400 metrekarelik araziye nasıl 368 milyon lira değer biçildiğinin açıklanması gerektiğini ifade eden Hüseyin Sağ, “Emlak rayiç bedellerine, İstanbul'un en merkezi bölgelerindeki benzer imar şartlarındaki arazilerin değerine bakalım. Metrekaresi 57 bin lirayı aşan arsayı ancak gökdelen dikebileceğiniz Levent ve Maslak'ta ya da Boğaz'a nazır arazilerde görebilirsiniz. Eğer sorumlularda biraz vicdan varsa bu satış iptal edilmeli. Çünkü oraya hangi projeyi yaparsanız yapın 370 milyon lira kazanamazsınız” diye konuştu.