25 Eylül 2018 Salı

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin haftalık grup toplantısında gündeme ilişkin konuştu.

Suriye’deki savaşın başlangıcından bu yana çatışmasız bölge olan Afrin’in 53 gündür bombalandığını söyleyen Temelli, “Bunun adı işgaldir” dedi. Temelli, “Afrin kuşatmasına son verin” çağrısı yaptı.

Temelli, Mart ayının bir katliamlar ayı olduğunu ifade ederek, “Ben de bu katliamlarda katledilen insanları anarak başlamak istiyorum. Gazi, Qamişlo, Halepçe, Beyazıt katliamları hafızlarımızdan hiç silinmeyecek” dedi.

BERKİN ELVAN UNUTULMADI

Temelli, bir kaç gün önce mezarı başında anılan Berkin Elvan’ı da anarak, “Berkin hakkındaki dava bir türlü sonuçlanmıyor. Failleri açığa çıkarılmıyor. Bu iktidar, iktidar olduğu süre boyunca birçok çocuğumuzun ölümüne sebep olacak kararlar almıştır. Ceylan hala bize bakıyor. Ceylan bize baktığı sürece biz failler hakkında hesap sormaya devam edeceğiz, evlatlarımızın hakkını aramaya devam edeceğiz” diye konuştu.

‘AFRİN KUŞATMASINA SON VERİN’

“Çocuklar ölmeye devam ediyor. Afrin’de çocuklar ölüyor. Türkiye medyasına baktığınızda aslında sanal bir savaş hakim. Ama Afrin’de de çocuklar ölüyor, insanlar ölüyor” diyen Temelli, şöyle devam etti: “Bugün şu saatlerde TV’ler hala Afrin kuşatıldı, şuradan girilecek haberleri var…Sanki Afrin’de yüzbinlerce insan yaşamıyormuş gibi savaş propagandası yapmaya devam ediyorlar. Afrin kuşatma altında. Bu kuşatmaya son verin. Afrin’de yaşayanların yaşam hakkına saygı gösterin. Afrin’de insanlar bir arada yaşamanın örneğini gösterdiler. Barış içinde yaşanabileceğinin örneğini gösterdiler.”

'53 GÜNDÜR BOMBALANIYOR’

Temelli, toplantıda Kuzey Suriye’nin Türkiye sınırının büyük bir bölümünün IŞİD kontrolünde olduğunu gösteren haritayı göstererek, “Bakın bir harita, sınırda teröristler var, DAİŞ (IŞİD) var ama bunlardan rahatsız olmayan bir iktidar var. Bırakın rahatsız olmayı, aralarında muhabbet var. 2011’den bugüne kadar çatışmasız tek alandır Afrin. Son 53 gündür Afrin bombalanıyor. Son 53 gündür Afrin’de çatışmasızlık ortamına son veren bir işgal girişimi var. Buna son verilmeli. Birleşmiş Milletler (BM) ateşkes kararı almasına rağmen karar tanınmadı, hayata geçirilmedi. Bu kararın hayata geçmesini sadece Türkiye engellemedi, ABD de Rusya da engelledi. Neden buna engel olunuyor, neden ateşkes yürürlüğe girmiyor diye sorduğunuzda, bu devletlerin çıkarlarının, kirli ittifakların olduğunu görüyorsunuz. Şimdi ABD, BM Güvenlik Konseyine yeni bir ateşkes kararı sunuyor. Bir önceki kararda Doğu Guta ve Afrin birlikte zikredilirken bu kararda Afrin çıkarılmış. İşte bu pazarlıkların kirli yüzüdür. Hangi ittifaklar? Kirli ticaret ittifakları. Tam da bugünlerde Boeing ile Türkiye arasında 7 milyar dolarlık bir anlaşma imzalanıyor” ifadelerini kullandı.

MECLİS’TEN SESLENDİ: ‘SAVAŞ KARŞITLARI BİR ARAYA GELMELİ’

Türkiye halklarının savaşa karşı sesini yükseltmesi gerektiğini dile getiren Temelli, “Savaş karşıtları olarak bir araya gelmeliyiz. ‘Afrin’de barış her yerde barış’ diyerek sesimizi yükseltmeliyiz. Bunu ancak biz başarabiliriz, halklar başarabilir. Kapı kapı gezerek, bir arada yaşamı, barışı anlatmalıyız” dedi.

‘AKP, AFRİN’DEN SONRA YENİ SAVAŞ PLANINI DEVREYE SOKMA PEŞİNDE’

Temelli, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu demokrasiye tahammül göstermeyenlerdir. Şimdi tam da burada halklar olarak yan yana gelerek bu Meclislerin dile getirdiği bu barış sevdasını yaygınlaştırarak savaş karşıtlarıyla mücadelemizi güçlendirmeliyiz. Bu savaş politikasından medet uman AKP, Afrin’den sonra yeni savaş planlarını devreye sokma peşinde. Hayalini kurduğu şey, sürekli savaş atmosferi yaratmak ve bundan beslenerek de içeride şiddet iktidarını kurumsallaştırmak. Dolayısıyla bugün için Afrin yarın için bütün Suriye ve Irak’ı da içine alabilecek bir savaş senaryosuyla iktidarlarını pekiştirmeye çalışıyorlar.”  

‘AFRİNLİ DEDİĞİNİZ ÖSOCULARIN KİMLER OLDUĞUNU BİLİYORUZ’

AKP hükümetinin “Afrinliler Afrin’e dönecek”, “Afrin’i Afrinlilere bırakacağız” yönündeki sözlerine de tepki gösteren Temelli şunları söyledi: “ÖSO’culara Afrinli diyor. Biz bu ÖSO’cuları iyi biliyoruz. Afganistan’dan geldiler, Çeçenistan’dan geldiler. Bu ÖSO’cuların arkasında Afrin’i yok etmeye gidiyorsunuz, sonra da Afrinliler Afrin’e dönecekler diyorsunuz. Afrinliler zaten Afrin’de. Üstelik savaştan kaçan insanlar da buraya sığınmış. Siz ÖSO’cuları oraya salarak, huzur ortamını yok ediyorsunuz. 53 gündür bombalanıyor. Fakat diğer taraftan sürekli biz işgalci değiliz diyorlar. İsrail de aynısını söylüyor Gazze için. Ama Gazze işgal altında. Siz de şimdi Afrin’de işgal gerçekleştiriyorsunuz. Eğer sınırlarınızın ötesinde hiçbir meşru hak yoksa bu yöntemle ele geçiriyorsanız buna işgalcilik denir. Bunun literatürdeki karşılığı bu. BM’nin içtihatında da böyle yazıyor. İşinize gelen kararlar oldu mu duyuyorsunuz. İşinize gelmeyince görmezden geliyorsunuz. Gerçekleri duymaktan korkuyorlar.”