20 Ağustos 2018 Pazartesi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Fetullah Gülen cemaatine yönelik yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede, eski milli futbolcular Bekir İrtegün, Uğur Boral, Zafer Biryol, Ersin Güreler, Ömer Çatkıç ve İsmail Şengül ‘şüpheli’ olarak yer aldı.

Telefonunda örgütün gizli haberleşme programı olduğu söylenen Bylock tespit edildiği iddiasıyla gözaltına alınan Bekir İrtegün’ün iddianamede yer alan ifadesinde cemaatle 2007-2008 yıllarında Gaziantep’te tanıştığını belirterek, “Sohbetlere takım içinden Ömer Çatkıç, Barış Durmaz geliyordu. 2009 yılında Fenerbahçe transferinden sonra Ali Şenel isimli bu yapıdan olan birisi aradı. Bir süre sonra, o dönem Fenerbahçe'de oynayan Emre Belözoğlu, Uğur Boral, Ertuğrul Taşkıran'ın da Ali Şenel ile görüştüğünü öğrendim. Bende 2009 yılının son aylarında bu kişinin yapmış olduğu sohbetlere diğer futbolcu arkadaşlarımla katılmaya başladım. Fenerbahçe'de futbol oynadığım süre içerisinde hatırladığım kadarıyla Alper Potuk, Orhan Şam, Gökhan Gönül ve Mehmet Topal'da Ali Şenel isimli şahsın yapmış olduğu sohbetlerde görmüşlüğüm vardır” dediği ortaya çıktı.

İRTEGÜN: BYLOCK NEDENİYLE SORUŞTURMA OLACAĞINI DÜŞÜNMEDİM

İrtegün ifadesinde, Bylock programının ‘FETÖ’ tarafından kullanıldığını ve kendisinde de yüklü olduğu anladığında hakkında soruşturma olmayacağını düşündüğünü belirterek, “Bylock programından bana Ali Şener tarafından gönderilen mesajlar dini içerikli olduğu ve herhangi bir suç unsuru olmadığı için hakkımda soruşturma yürütüleceğini düşünmemiştim” dedi.

‘EMRE BELÖZOĞLU’NUN EVİNDE SOHBETE KATILDIM’

Sohbetlerin genelde örgüte ait okullarda olduğunu anlatan İrtegün birkaç kez ise sohbetin, şu an Medipol Başakşehir’de forma giyen yandaş futbolcu Emre Belözoğlu’nun evinde yapıldığını anlattı.

‘SOHBETLERE TUNCAY ŞANLI VE GÖKHAN GÖNÜL DE GELİRDİ’

Uğur Boral ise verdiği ifadede Fenerbahçe’ye transfer olduktan sonra Ali Şenel isimli kişinin sohbetlerine katıldığını ve bu sohbetlere takım arkadaşları Tuncay Şanlı, Serdar Kulbilge, Kerim Zengin, Bekir İrtegün, Emre Belezoğlu, Orhan Şam, Gökhan Gönül’le birlikte katıldığını söyledi.

İfadede isimleri geçenler hakkında işlem yapılıp yapılmadığı belirtilmezken, firari Ali Şenel ve Erhan Erkoç hakkındaki soruşturma ise sürüyor.

Hürriyet’in haberine göre eski milli futbolcuların yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.