DSÖ, 6 Şubat’ın yıl dönümünde açıklama yayımladı

DSÖ, 6 Şubat’ın yıl dönümünde açıklama yayımladı

Açıklamada, “son zamanlarda yaşanan en büyük felaketlerden biri” ifadeleri yer aldı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 6 Şubat 2023’te meydana gelen ve on binlerce insanın ölümüyle sonuçlanan Maraş merkezli depremlerin, bölgede son zamanlarda yaşanan en büyük felaketlerden biri olduğunu belirten bir açıklama yayımladı.

DSÖ, Türkiye’nin 11 ili ve Suriye’nin de bir bölümünü etkileyen 6 Şubat tarihli depremlerin yıl dönümü dolayısıyla yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “Türkiye'nin güneyi ve Suriye'nin kuzeyini vuran, Türkiye'de 50 bin ve Suriye'de ise 5 bin 900 kişinin ölümüne neden olan bir yıkıcı depremin üzerinden bir yıl geçti” ifadelerinin yer aldı.

‘BÖLGEDE SON ZAMANLARIN EN BÜYÜK FELAKETLERİNDEN BİRİYDİ’

On binlerce kişinin yaralandığı, binlerce ev, hastane ve kamu binasının hasar gördüğü veya yıkıldığı hatırlatılan açıklamada, “Bu, bölgede son zamanların en büyük felaketlerinden biriydi” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye'de, yetkililerin çok sayıda tıbbi tahliyeyi koordine ettiği ve yaralılara bakım sağlamak amacıyla etkilenen bölgelerde sahra hastaneleri kurduğu kaydedilen açıklamada, Suriye'de ise depremlerin, 13 yıldır süren çatışmaların yol açtığı krizin mağduru olan toplulukları etkilediğinin altı çizildi.

Açıklamada, DSÖ'nün bu süreçte Türkiye ve Suriye'de depremden etkilenen bölgeleri sağlık alanında desteklediği de vurgulandı.