24 Mayıs 2019 Cuma

Selda Salman 

Felsefe veya felsefe yapmak sadece yetişkinlerin işi midir? Bu kadar çok soru varken, bu sorular arka arkaya sıralanırken en çok da çocukların buralarda olduğunu biliyoruz. Birçok “akıllı” yetişkinin tahammül bile edemediği o güzel soruları, o güzel çocuklarımız soruyor, biliyoruz. “Bal Gibi Felsefe” serisi de işte bunun üzerine bizlere sorularını sıralıyor. Son yıllarda çocuk edebiyatında, çocuklar için kaleme alınmış felsefe kitaplarından biri olan bu seri, en çok da sorular sormayı seven çocuklarımız için kaleme alınmış. Kitabımızın kahramanı Filo, diğer tüm çocuklar gibi, sürekli sorular soruyor. Annesi ve babasına sorduğu sorular üzerinden cevaplar arıyor. Bazen bu sorularla birlikte oluşan sohbetlerin sonucu bir yere varmasa da Filo sorular sormaktan vazgeçmiyor. Tüm bunların yanı sıra Filo’nun her akşam bir ziyaretçisi var: Bilgin kuş Zof! Bilgin kuş Zof, akıl vermek üzere Filo’nun yanına geliyor ve birbirinden güzel sorularla türlü yolculuklara çıkıyorlar.

“Bal Gibi Felsefe” serisi toplam 5 kitaptan oluşuyor. Bu kitaplarda sorulan sorular, genel olarak toplumsal yaşamın gerekliliği olarak tarif ettiğimiz davranış ve durumların sorgulanması şeklinde karşımıza çıkıyor. Filo tüm bunları sorgularken ve sorularını sorarken hem çocuklarımız hem de yetişkinler Filo’nun sorularına katılmaktan geri duramayacak.

1. Yalan Söylersem Ne Olur?

Serinin kitaplarından “Yalan Ne Olur?” Filo’nun yalanla ilk tanıştığı andan başlıyor ve sorular arkasından diziliyor… Çünkü yalan söylemek kötü bir şeydir! İyi de o zaman yetişkinler niye yalan söylüyor? Ona yalan söylemenin kötü bir şey olduğunu tekrarlayıp duran babası neden büyükannesine yalan söylüyor? Bu soruları onlara sormak galiba en iyisi diye düşünüyor Filo, karşılarına geçip soruveriyor ardından: “Yalan söylersem ne olur?”.

Yazar: Eric Gaste, Brigitte Labbe

Yayınevi :Doğan ve Egmont Yayıncılık 

İlk Baskı Yılı : 2011

Sayfa Sayısı : 32

Yaş: 6+

2.Okula Gitmezsem Ne Olur?

Neyin olup olmayacağıyla çok fazla ilgilenen Filo, bu sıralar da bu soruyla meşgul. Çünkü babası işten çok sıkılmış bir durumda evde söyleniyor. Babası bile işten sıkılmışsa ve gitmek zorundayken gitmek istemediğinden bahsediyor… Kendisi? Kendisi okula gitmek zorunda mı? Filo da okula gitmekten çok sıkıldığını açıklamaya karar veriyor. Ev halkına da duyurusunu yapmanın zamanı geldi diye düşünüyor ve soruyor: “Ben de okula gitmekten çok sıkıldım. Okula gitmezsem ne olur?”.

Yazar: Eric Gaste, Brigitte Labbe

Yayınevi :Doğan ve Egmont Yayıncılık 

İlk Baskı Yılı : 2011

Sayfa Sayısı : 32

Yaş: 6+

3. Kurallara Uymazsam Ne Olur?

Filo’nun bu defa aklına takılan soru kurulmuş düzeni epeyce bozacağa benziyor. Çünkü kurallara uygun olmayan bir sürü şey yapmak istiyor. Fakat yapamıyor. Çünkü bir sürü kural var! Peki neden babası arabayı daha hızlı süremiyor? Üstelik bu kuralları denetleyenler de ortalıkta yokken neden babası gaza bir türlü basmıyor? Bu kuralları kim koydu daha önceden? Bu kadar çok kural olmasa ne olurdu? Babası kurallar ile ilgili ayrıntılı bir açıklama yapıyor. Çünkü Filo’nun toplumsal yaşama uyum sağlamasına önem veriyor. Fakat Filo’nun tüm bunların dışında aklından bir türlü çıkaramadığı bir soru var: “Kurallara uymasam ne olur?”.

Yazar: Eric Gaste, Brigitte Labbe

Yayınevi :Doğan ve Egmont Yayıncılık 

İlk Baskı Yılı : 2011

Sayfa Sayısı : 32

Yaş: 6+

4. Kavga Edersem Ne Olur?

Duygularımızı olduğu gibi yaşamak ve yaşarken onları kontrollü bir biçimde yaşamak zordur. Biz yetişkinler için bile! Peki ya çocuklar? Yetişkinlerin zıvanadan çıktığı anlar fazlasıyla mevcutken çocuklara duygularımız ve etrafında şekillenen davranışlarımızı nasıl kontrol edeceğimizi nasıl anlatacağız? Filo, tam da böyle bir ana denk geldiği için kafası karışıyor. Annesi çok sinirli ve aslında olmaması gereken sözcükler çıkıveriyor ağzından. Peki ya Filo da çok sinirliyse? Sorularına alışmaya ve cevaplamaya çalışan annesine Maksim’e sinirli olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Kavga edersem ne olur?”

Yazar: Eric Gaste, Brigitte Labbe

Yayınevi :Doğan ve Egmont Yayıncılık 

İlk Baskı Yılı : 2011

Sayfa Sayısı : 32

Yaş: 6+

5.Param Olmazsa Ne Olur?

Filo’nun bu defa sorduğu soru ortalığı biraz karıştıracak cinsten bir soru. Aslına bakarsanız herkesin zaman zaman farklı duygular ve biçimlerde içine sürüklendiği bir durum olarak da değerlendirebiliriz. Filo, banka kartı olmasını isterken banka kartına sahip olmak için paraya da sahip olması gerçeğiyle karşı karşıya geliyor. Yine kafası oldukça karışıyor. Kafasının karışmasının yanında biraz da endişeleniyor. Annesi tabii ki bu kafa karışıklığından kendisine düşeni alıyor. Filo sorusunu hemen soruveriyor:” Param olmazsa ne olur?”

Yazar: Eric Gaste, Brigitte Labbe

Yayınevi :Doğan ve Egmont Yayıncılık 

İlk Baskı Yılı : 2011

Sayfa Sayısı : 32

Yaş: 6+

Filo’nun akıl karıştırıcı ve aslında bir o kadar gerçek sorularıyla dolu bu beş kitaplık seri, çocuklarımızın zihinlerinde elbette ki daha yeni ve kafa karıştırıcı sorular oluşmasına yol açacaktır. Fakat her zaman ve her yerde vurgulandığı üzere bilinmelidir ki bu soruları çocuklar her zaman ve çoğunlukla da her yaş döneminde sorarlar. Önemli olan bu soruların üstünü kapatmayacak, cevaplayamayacak olsa bile onunla tartışabilecek ve onunla birlikte sorular soracak ebeveynler ve yetişkinler etrafında olsun. Ve ardından büyüyüp birer yetişkin olduktan sonra bile sorular sormaktan vazgeçmesin.

Akılları karışık olan minik çocuklarımız için Filo ve sorduğu sorular onlara çok iyi gelecek. Bal gibi sorular soran çocuklara bal gibi felsefe!