17 Ağustos 2018 Cuma

Avusturya ülkedeki yedi camiyi kapatacaklarını duyurdu.

Camilerin kapatılmasına ilişkin süreç Avusturya’da Nisan ayında haftalık ‘Falter’ gazetesinde yayınlanan fotoğraflarla başlamıştı. Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı bir camide çekilmiş fotoğraflarda, asker üniforması giydirilmiş çocuklar Çanakkale Savaşı’nı bir ‘temsil‘le canlandırırken asker ve şehit rolünü oynamıştı. Cami, Avusturya Türk İslam Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Birliği’ne (ATIB) bağlıydı.

Camideki asker üniformalı gösteri Avusturya’da çok konuşulmuştu.

‘BÖYLE BİR GÖRÜNTÜ AVUSTURYA’DA OLAMAZ’

Başbakan Kurz, böyle bir görüntünün Avusturya’da yeri olmaması gerektiğini belirterek soruşturma talimatı vermiş ve konunun kapatmaya kadar gidebileceğini söylemişti.

GEREKÇE; ‘YURT DIŞINDAN FİNANSMAN’

Kurz, Başbakan Yardımcısı Heinz-Christian Strache, Avrupa Birliği (AB) Bakanı Gernot Blümel ve İçişleri  Bakanı Herbert Kickl ile düzenlediği basın toplantısında, “Siyasal İslam ile mücadele kapsamında“ alınan kararları açıkladı.

Kurz, Kültür Dairesi ve İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturma kapsamında 7 caminin faaliyetlerinin yasaklandığını, aynı zamanda çok sayıda imamın yurt dışından finanse edildikleri gerekçesiyle sınır dışı edileceğini söyledi.

AB BAKANI: SELEFİ GÖRÜŞÜ YAYIYORLAR

Kültür Dairesinin bağlı olduğu AB Bakanı Blümel ise faaliyetleri sonlandırılma kararı alınan camilerden 6’sının selefi dünya görüşüne sahip Arap Kültür Derneğine ait olduğunu, bu camilerde aşırıcı düşüncelerin yayıldığını belirterek kapatma kararı aldıklarını vurguladı.

Blümel ayrıca Türklere ait bir caminin Türk milliyetçiliğini yaydığı, caminin ülkede Müslümanları resmen temsil eden Avusturya İslam Cemaatinden izinsiz olarak faaliyet göstermesi nedeniyle kapatıldığını söyledi.

YURT DIŞINDAN FİNANSMAN ALAN İMAMLARA DA SINIR DIŞI KARARI

İçişleri Bakanı Herber Kickl de 2015'te çıkartılan "İslam Yasası"nın  Avusturya'da görev yapan imamların yurt dışından maaş almalarını yasakladığını,  yurt dışından imamlara yönelik finansmanın yasa dışı olduğunu, bu durumun göçmen yasasıyla uyuşmadığını belirterek, yurt dışından maaş alan imamların oturum  izinlerinin iptal edileceğini, oturum vizesini uzatmak için başvuruda bulunmuş kişilerin başvurularının reddedileceğini söyledi.

Kickl, Avusturya Türk İslam Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Birliği  (ATİB) bünyesinde görev yapan yaklaşık 60 imamın yurt dışından finanse edildikleri gerekçesiyle oturum izinlerinin iptal edilmesi için sürecin başlatıldığını aktardı.

Oturum izinlerini uzatma başvurusunda bulunmuş 11 imamın 2'sinin vizelerinin iptal edildiğini belirten Kickl, geri kalan 9 imama ilişkin sürecin sürdüğünü söyledi.