21 Ağustos 2018 Salı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Adil Öksüz'ün Almanya'da olduğu iddiasına ilişkin "Biz Almanya nezdinde temasa geçtik. Almanya Adil Öksüz ile ilgili arama kararı çıkarttı" dedi.

‘TSK imamı’ olarak aranan Adil Öksüz'ün Almanya’da görüldüğü iddia edilmişti.

AA’nın geçtiği habere göre, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Öksüz'ün Berlin'de olduğuna yönelik soru üzerine şunları söyledi:

"Ara ara Adil Öksüz veya diğer FETÖ üyeleriyle ilgili bu tür bilgiler, ihbarlar geliyor. Daha önce de Almanya'dan buna benzer ihbarlar geldiği için bizim istihbaratımız da yakından takip ediyor. Biz Almanya nezdinde temasa geçtik ve Almanya arama kararı çıkarttı Adil Öksüz ile ilgili, bu tür duyumlar ve bilgiler geldikten sonra. Ama henüz daha resmi olarak bulunmuş değil. Bu tür bilgiler bazen basına ya da ajanslara geliyor. Bazen doğrudan bize geliyor."

Konunun peşinde olduklarını öne süren Çavuşoğlu, "Bazen bilgiler eski bilgiler olabiliyor ama biz tüm FETÖ'cülerin peşindeyiz, Almanya'da, Amerika'da, Afrika'da olsun. Birçoğunu biliyorsunuz, tuttuk getirdik, adalete teslim ettik. Bunlar hesap verecekler. Her türlü ihbarı bilgiyi de ciddiye alarak değerlendiriyoruz. Bu bilgiler doğrultusunda Almanya ile temaslarımızı hızlandıracağız."

İLERİ HATIRLATIYOR

İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın Mayıs ayında, 15 Temmuz darbe girişiminin kilit isimlerinden olan Adil Öksüz'ün 24 Haziran seçimlerinden 15 gün önce "güya iktidar tarafından yeni yakalanıp getiriliyormuş gibi seçim malzemesi olarak kullanılacağı" iddialarının konuşulduğunu söylemişti.