21 Eylül 2018 Cuma

Kamuoyunda 'Adnan Hoca' olarak bilinen gerici Adnan Oktar ve destekçilerine yönelik sabaha karşı operasyon başlatıldı. Bu kapsamda Oktar'ın İstanbul'daki ev ve iş yerlerinde arama yapılıyor.

Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "Adnan Oktar suç örgütüne yönelik operasyon başlatıldı” ifadelerine yer verildi.

Emniyetten yapılan açıklamaya göre 235 kişi hakkında gözaltı kararı var.

EMNİYET'TEN AÇIKLAMA

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

"Emniyet Müdürlüğümüz Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından Adnan Oktar Suç Örgütü'ne yönelik olarak; Suç işlemek amacıyla örgüt kurma, çocukların cinsel istismarı, cinsel saldırı, reşit olmayanla cinsel ilişki, çocuğun kaçırılması veya alıkonulması cinsel taciz, şantaj, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, siyasi ve askeri casusluk, dini inanç ve duyguların istismar edilmesi suretiyle dolandırıcılık, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, özel hayatın gizliliğini ihlal, resmi belgede sahtecilik, terörle mücadele kanununa muhalefet, tehdit, cebir, iftira, halkı askerlikten soğutma, hakaret, suç uydurma, yalan tanıklık, nitelikli dolandırıcılık, kaçakçılıkla mücadele kanuna muhalefet, vergi usul kanununa muhalefet, rüşvet, eğitim ve öğretim hakkının engellenmesi, eziyet, kişisel verilerin kaydedilmesi siyasi hakların kullanılmasının engellenmesi, ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin engellenmesine dair kanuna muhalefet suçlarından 11.07 2018 tarihinde 235 şüpheliye yönelik olarak operasyon başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.''

ÇOK SAYIDA ŞİKAYET VAR

Adnan Oktar ve yanındakiler hakkında Emniyet'e çok sayıda şikayette bulunulduğu, şikayette bulunanların arasında küçük yaşta kız çocuklarının aileleri, dolandırılanlar, örgütten ayrıldığı için iftira ve şantaja uğrayanların yer aldığı kaydeddildi.

ADNAN OKTAR’DAN İL AÇIKLAMA: KIRGIN DEĞİLİM AMA ŞAŞKINIM

Operasyon talebinin İngiliz istihbaratından geldiğini öne süren Adnan Oktar 'ın cumhuriyet.com.tr'ye yaptığı açıklamada "İngiliz istihbaratı uzun süredir bize operayon yapılmasını istiyor. Bu konuda Türkiye'ye heyet gönderildi. Tayyip Bey'in İngiltere ziyareti sırasınad da bu talep kendisine iletildi" iddiasında bulundu. Seçimlerde Recep Tayyip Erdoğan ve AKP'yi desteklediklerini söyleyen Oktar şunları kaydetti:

"Biz vatanına milletine bağlı insanlarız. PKK'ye, vatan millet düşmanlarına operasyon yapılması gerekirken bize yapılıyor. Bu operasyondan Tayyip Bey'in de İçişleri Bakanının da haberi olduğunu düşünmüyorum. Kırgın değilim ama şaşkınım."

Oktar yaptığı açıklamanın ardından polis tarafından gözaltına alındı.

EMNİYETE SİLAH DA GETİRİLDİ

Operasyon kapsamında Oktar'ın Çengelköy'deki evinde arama yaptı. Polis helikopterinin de havadan destek verdiği operasyonda, ev ve bahçedeki lüks araçlar da uzun süre arandı. Aramalarda bazı belgelere el konulurken, Oktar’ın evinde geçirilenler İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi. Getirilenler arasında silahların da olduğu görüldü.