20 Mart 2018 Salı

RTÜK, İMC TV'ye Tahir Elçi’nin öldürülmesi ile ilgili haber nedeniyle, Jiyan TV'ye de yayınlanan kliplerde 'mekap' marka ayakkabılar yer aldığı için 'terör örgütü propagandası' suçlamasıyla ceza verdi. 

BirGün'den Sebahat Karakoyun'un haberine göre, İMC TV’ye verilen ceza ile ilgili bilirkişi raporunda, “Elçi’nin ölüm anından bir süre önce iki polisin bir taksinin önünde öldürülmesi” ile ilgili görüntülerin “Haber değeri olsa dahi hiçbir flulaştırma ya da mozaikleme tekniği kullanılmadan yayınlanmasının” kamusal yayıncılık sorumluluğuyla bağdaşmadığı savunuldu. Raporda, İMC TV, ana haber bültenindeki yayınıyla “terörün övülemeyeceği, teşvik edilemeyeceği, terör örgütlerinin güçlü veya haklı gösterilemeyeceği, terör örgütlerinin korkutucu ve yıldırıcı özelliklerinin yansıtıcı nitelikte yayın yapılamayacağına” ilişkin yasa hükmü ihlal edildi.

Yayınladığı kliplerle “terör örgütü propagandası yaptığı” gerekçesiyle cezalandırılan Jiyan TV ile ilgili bilirkişi raporunda ise ilginç ifadeler yer aldı. Raporda bu kanalda yayınlanan kliplerde “PKK kıyafetlerinin kullanıldığı” belirtildi. Rapordaki, “Bir klipte kamuoyunda PKK ayakkabısı olarak bilinen ‘MEKAP’ marka ayakkabının yakın çekim görüntülerinin yer aldığı görülmektedir” ifadesi dikkati çekti.

Bilirkişi raporunda, gazeteci–yazar Hasan Cemal’in toplatılan “Delila: Bir Genç Kadın Gerillanın Dağ Günlükleri” kitabında yaşamını anlattığı 26 yaşındayken bir çatışmada hayatını kaybeden Delila’nın klibiyle ilgili şöyle denildi:

“Gerilla olarak tanımlanan Delila isimli kadının ‘Kürtlerin Sezen Aksu’su’ olarak bilinen bir PKK’lı olduğu ve hayata olmadığı öğrenilmiştir.“