20 Mart 2018 Salı

İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Bakırköy’de düzenledikleri bir operasyonda İspanyol ressam Pablo Picasso’nun 'Nude Dressing Her Hair' (Saçını Tarayan Çıplak Kadın) adlı tablosunu satmaya çalışan 2 kişiyi yakaladı. Tablo sahte olup olmadığının tespiti için Mimar Sinan Üniversitesi’ne gönderildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerine İspanyol ressam Pablo Picasso’nun bir tablosunun satışa çıkartıldığı yönünde haber geldi.

Polis ekipleri ihbarı değerlendirerek şüpheli A.O. (66) ve M.E.O. (28)’yu belirleyerek teknik ve fiziki takip ile izlemeye başladı.Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri şüphelilerle buluşarak İspanyol ressam Pablo Picasso’nun ’Nude Dressing Her Hair’ adlı eserini 8 milyon dolara satın almak için anlaştı.

Anlaşma yerine gelen şüpheli A.O. ve M.E.O. polis ekipleri tarafından yanlarında getirdikleri eser ile yakalanarak gözaltına alındı.Sağlık kontrolünden geçirilen 2 şüpheli sorgulanmak için Vatan Caddesi’nde bulunan Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne getirildi.

ORİJİNALLİĞİ ARAŞTIRILACAK

Arkasında orijinalliğini gösterdiği ileri sürülen iki mühür bulunan tablo, bugün emniyet tarafından basına gösterildi. Büyük bir titizlikle muhafaza edilen tablonun orijinal olup olmadığının incelenmesi için Mimar Sinan Üniversitesi ve Topkapı Sarayı Müzesi yetkilileriyle görüşüldüğü öğrenilirken, tablonun çalındığı koleksiyoner ile ilgili Amerikalı polis yetkilileriyle görüşmelerin de yapıldığı belirtildi. Orijinal çıkması durumunda, Amerikalı koleksiyonerin belgelerini sunması şartıyla tablonun iade edileceği, aksi halde tablonun İstanbul'da müzede sergileneceği belirtildi.

ŞÜPHELİLER SERBEST

Emniyetteki işlemlerinin ardından tabloyu polislere satmaya çalışan şüpheliler A.O., ve M.E.O.'nun da çıkarıldıkarı mahkemece adli kontrol şartı uygulanarak serbest bırakıldıkları belirtildi.