20 Mart 2018 Salı

Hamas örgütü, Twitter'da yaptığı açıklamada, üyelerinden Mahmud Rüşdi Eştevi'yi infaz ettiğini duyurdu. İnfazın, "ahlaki ve davranışsal ihlaller" nedeniyle yapıldığı açıklandı. Açıklamada Eştewi'nin "bu ihlalleri itiraf ettiği" belirtildi. Ortada bir ajanlık suçlaması olup olmadığı anlaşılamadı. Eştevi'nin örgütün kıdemli yetkililerinden olduğu ve Gazze'ye malzeme ve silah akışının sağlandığı tünellerin, sorumlu olduğu alanlardan biri olduğu aktarılıyor. 

Eştevi'nin kız kardeşi Butaniya, "Şoke olduk. Verdikleri nedenlere dayalı olarak infaz edilemez" dedi. Butaniya, "ailenin, infaz gerçekleştiği Pazar sabahı Hamas yetkilileriyle buluştuğunu ve bu kişilerin kendilerine, Eştewi'nin serbest bırakılmasını değerlendirdiklerini söylediğini" belirtti ve ekledi: "Bizi kandırdılar". 

İnsan Hakları İzleme Örgütü Filistin-İsrail direktörü Sari Bashi, başından beri bu olayı kaygıyla izlediklerini, ancak Eştevi'yi ziyaretlerinin mümkün olmadığını söyledi. Bashi, Hamas'ı olayı soruşturmaya ve yeni ölümlerin önünü kesmeye çağırdı. Eştevi geçen yıl Ocak ayından beri Hamas tarafından sorgulanıyordu. (BBC Türkçe)