20 Mart 2018 Salı

15. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, '!f İstanbul birleştiriyor' sloganıyla İstanbul'dan yola çıkıyor. 

Festival, 18-28 Şubat tarihleri arasında İstanbul’da Beyoğlu Fitaş, Cinemaximum Nişantaşı City’s, Cinemaximum Kanyon, Cinemaximum Budak; 3-6 Mart tarihlerinde de Ankara’da Cinemaximum Armada ve İzmir’de ise Cinemaximum Konak Pier sinemalarında gerçekleşecek. Bu yıl !f music partileri Babylon’da, festival etkinlikleri ise DEPO ve SALT Galata’da düzenlenecek.

John Malkovich Olmak ve Sil Baştan gibi pek çok modern klasiğin yazarı Charlie Kaufman ile televizyon tarihinin en sıra dışı animasyon serisi Mary Shelley's Frankenhole'un yaratıcısı Duke Johnson’ın birlikte çektiği Anomalisa, bu yıl !f İstanbul’un açılış filmi olacak.

!f İstanbul’un bu yıla özel bölümlerinden ilki, 10 Ocak’ta kaybettiğimiz, sinemadan müziğe pek çok alanda unutulmaz eserler vermiş, 70’lerden bugüne, tarzı ve duruşuyla sanat ve moda dünyasını derinden etkilemiş David Bowie’nin anısına hazırlanan “David Bowie …”. Bowie’yi beyaz perdede de ikon bir isme dönüştüren iki film, yenilenmiş kopyalarıyla Türkiye’de ilk kez !f İstanbul’da gösterilecek.

Başta C.R.A.Z.Y. olmak üzere Genç Victoria, Café de Flore filmleriyle takipçilerini yaratan, iki yıl önce Sınırsızlar Kulübü ile erkek oyuncularına Oscar kazandıran Jean-Marc Vallée’nin son filmi  Demolition, Türkiye’de ilk kez !f İstanbul’da gösterilecek ve festivalin kapanış filmi olacak.

'!f İstanbul birleştiriyor' teması çerçevesinde hazırlanan festivalin tanıtım filmi ise dikkat çekti: