24 Mart 2018 Cumartesi

Caydırıcı nitelikte cezaların verilmediği, verilen cezaların da indirime tabi tutulduğu kadın cinayetleri davalarındaki savunmalar yargının söz konusu tutumunu da teşhir ediyor. Buna bir örnek İstanbul'dan geldi. 16 yıllık eşini öldüren şahıs mahkemede yaptığı savunmasında "Gerçekleri anlatırsam, cezamda indirim uygularsınız. Anlattırmayın. Ben onurlu bir insanım" ifadelerini kullandı.

İstanbul Pendik'te, 28 Ekim 2015 gecesi, iki çocuğunun annesi 16 yıllık eşi Ayşe Bilgehan Üney ile eve dönerken tartışan Hakan Üney, otomobili yol kenarına çekerek, yanında taşıdığı tabancayla eşini 6 kurşunla öldürdü. Cinayetten sonra polisi arayan Hakan Üney, tutuklandı.

Anadolu 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde önceki gün görülen duruşmada ifade veren Hakan Üney, “O akşam eşimi işten aldım. Yine tartıştık. Aracı sağa çektim. ‘İn konuşalım’ dedim, inmedi. Kendimi kaybettim” dedi. Hâkimin, “Neden tartışıyordunuz” sorusuna Üney, “Gerçekleri anlatırsam bana indirim uygularsınız. Anlattırmayın bana. Ben onurlu bir insanım” diye yanıt verince, hâkim, sanığı, “Biz gerçekleri ortaya çıkarmak zorundayız” diye uyardı.

‘SANAL ORTAMDA ÇOK VAKİT GEÇİRİYORDU’

Hürriyet'in haberine göre Hakan Üney, hakimin bu uyarısı üzerine, karısı Ayşe Bilgehan Üney’in sanal ortamda çok vakit geçirdiğini, cep telefonuna bazı kadın isimleriyle erkekler kaydettiğini ileri sürdü. Duruşma, çiftin çocukları ve diğer tanıkların dinlenmesi için ertelendi.