24 Mart 2018 Cumartesi

Ekvador polisinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı protesto edenlere müdahalede bulunan Türk korumaların diplomatik pasaportlarına el koyduğu iddia edildi.
Ekvador gazetesi El Universo, İçişleri Bakanlığı'na atıfta bulunarak, "Ekvador saldırıdan dolayı Türk güvenliğinin diplomatik pasaportuna el koydu ve Büyükelçi'yi aradı" manşetini attı.

İçişleri Bakanı Jose Serrano, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Dün akşam IEAN kurumlarında Türk Cumhurbaşkanlığı güvenlik üyelerinin şiddet içeren saldırıları hakkında, şunu belirtmeliyiz:  Ekvador polisi şahıslardan kimlik talep etti, onlar diplomatik pasaporta sahipler. Polis raporu Dışişleri’ne iletilecek. Bu şiddet eylemlerini kesin bir dille kınıyoruz.” dedi.

 
DIŞİŞLERİ TÜRK BÜYÜKELÇİYİ ARADI
 
Öte yandan Ekvador Dışişleri Bakanı Ricardo Patino Aroca, “Türk güvenliğinin eylemlerinden duyduğumuz rahatsızlığı iletmek üzere Türkiye Büyükelçisi’ni bu sabah aradım. Bu güvenlik birimlerinin yaptıkları mazur görülemez. Aynı zaman Türkiye Cumhurbaşkanı’na yönelik hakaretlerden de üzüntü duyuyoruz.” dedi.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ekvador gezisinde konuşma yapmak için gittiği ulusal bir enstitüde (IEAN) protesto edilmişti. Türk korumalar Erdoğan aleyhine slogan atan Ekvadorlu kadın göstericileri yaka paça dışarı atmıştı.