24 Mart 2018 Cumartesi

Zika virüsüyle ilgili bir rapor yayınlayan Dünya Sağlık Örgütü, 33 ülkenin Ocak 2014 ile 5 Şubat 2016 tarihleri arasında Zika virüsü salgınını bildirdiği, 6 ülkede de virüsün görüldüğü yönünde dolaylı veriler bulunduğunu kaydetti.

Dünya Sağlık Örgütü, Zika virüsünün Güney Amerika’da yayılmaya devam edeceği öngörüsünde de bulundu.

"GUILLAIN-BARRE SENDROMU VAKALARINDA ATIŞ YAŞANIYOR"

Dünya Sağlık Örgütü bahsi geçen 33 ülkeden Brezilya, Kolombiya, El Salvador, Surinam ve Venezüella'da kas güçsüzlüğü ile felçlerle kendini gösteren Guillain-Barre sendromu vakalarında da artış bulunduğuna dikkat çekti. Kolombiya hükümeti dün Zika virüsü bulaşan üç kişinin Guillain-Barre sendromu sebebiyle öldüğünü açıklamıştı.

Brezilya'da halen Zika virüsü ve artan mikrosefali vakaları arasında bir bağlantı bulunup bulunmadığına yönelik araştırmalar devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün geçmiş vakalara yönelik bir analizi de Fransız Polinezyası’nda Zika salgını sırasında artan mikrosefali vakalarına vurgu yapıyor.

KOLOMBİYA: ZİKA VİRÜSLÜ TESPİT EDİLEN 25 BİN KİŞİDEN 3 BİNİ HAMİLE

Öte yandan Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, ülkesindeki Zika virüslü sayısının 25 bin 645 olduğunu açıkladı. Santos ayrıca, bunların 3 bin 177'nin hamile olduğunu kaydetti.

Kolombiya'da yerel medyada ülkede Zika virüslü birçok kadının kürtaj yapmaya çalıştığı ifade edilirken, hükümet, kadınlara yaptığı çağrıda en az 6 ay çocuk yapmayı ertelemelerini istedi. (Deutsche Welle Türkçe)