20 Mart 2018 Salı

Bu yıl dokuzuncusu düzenlenecek olan Contemporary Istanbul, Avrupa’nın yanı sıra Balkanlar ve Ortadoğu ile 2014 yılının konuk ülkesi olarak belirlenen Çin çağdaş sanatına kapılarını açacak.

Fuar kapsamında bu yıl ikinci kez gerçekleştirilecek olan Plugin İstanbul/Yeni Medya bölümünde video, yeni medya ve genel anlamda dijital sanatın bütün tarzlarına yönelen Plugin İstanbul; ses ve ışık enstalasyonlarını, etkileşimli ve jeneratif sanat işlerini, iç mekan mapping projelerini ve robotik tasarımları İstanbul Kongre Merkezi’nde 1000 metrekarelik bir alanda sanatseverlerin beğenisine sunacak.

Sanat, tasarım ve teknolojiyi birbirine yaklaştırmayı amaçlayan Plugin Istanbul, galerileri, tasarım ve mimari stüdyolarını ve bu alanlarda çalışan yazılım ve teknoloji firmalarını projenin içine çekmeyi hedefliyor.

Plugin Istanbul'un katılımcı galerileri arasında Galerie Akıncı, Dam Gallery, Karima Celestin, URAStudio, Yellow Peril Gallery, Sedition, Kasa; sanatçılar arasında ise Zimoun, Simon Heijdens bulunuyor.

CI Dialogues konferans programı bu yıl da güncel sanatın uluslararası temsilcilerini tartışma ve konuşmalarla bir araya getirecek.

Plug-in Istanbul/Yeni Medya Bölümü ve konuk ülke Çin'in de tartışmalar arasında yer alacağı konferans programının teması "The Other Art. Alternatives. Choices. Options/ Öteki sanat. Alternatifler. Seçenekler. Olanaklar" olacak.