26 Mayıs 2019 Pazar

Sağlık Bakanlığı Bağışıklama Danışma Kurulu üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, aşı reddinin 23 binlere çıktığını belirterek, “Bunun sonuçları giderek ağırlaşıyor. Aşı olan çocuklarda da kızamık görülmeye başlandı. Yaklaşık 15 yıldır böyle bir tablo ile karşılaşmamıştık. Aşı reddi 50 binleri bulursa Türkiye’de salgın meydana gelebilir” dedi.

'AŞI HAKKINDAKİ YANLIŞLAR DEVAM EDERSE SALGIN PATLAYACAK'

Hürriyet'ten Meltem Özgenç'in haberine göre Ceyhan şu açıklamalarda bulundu:

“Özellikle çocukluk çağı aşılarında ciddi sıkıntı yaşamaya başladık. 2017 yılında 23 bin kişi, çocuğuna aşı yapılmasını reddetti. Bu aşılar arasında kızamık, kızamıkçık, kabakulak, difteri, boğmaca, çocuk felci, menenjit aşıları bulunuyor. Aşıyı reddedenlerin sayısı 50 bine çıkarsa Türkiye’de ciddi bir kızamık salgını meydana gelebilir. Bu sayıya ulaşmak da bu gidişle hiç de zor değil. 2011’de aşı reddi 183’ken, 2013’te 980, 2015’te 5 bin 400, 2016’da 12 bin oldu. Yani insanlar aşı konusunda yalan yanlış konuşmaya devam ederlerse, rakam katlanarak artacak, karşımıza salgın olarak çıkacak.”

'15 YILDIR BÖYLE BİR TABLO İLE KARŞILAŞMAMIŞTIK'

“Çocuğuna aşı yaptırmamayı özgürlük olarak görenler var. Bu karar aşı yaptıran aileleri de maalesef etkiler hale geldi. Çünkü hiçbir aşı tek başına yüzde yüz korumaz. En yüksek korumaya sahip olan kızamık aşısı bile yüzde 98 korur. 2017 yılında 85 çocukta kızamık vakası görüldü. Bunların 4’ü aşılanmıştı. 2018’in ilk üç ayında kızamık vaka sayısı 44’e ulaştı. Üstelik bu çocukların 3’ü aşılanmıştı. Yani artık aşı yaptıran çocuklar da tehlikede. Yaklaşık 15 yıldır böyle bir tablo ile karşılaşmamıştık. Bu durum bizi korkutmaya başladı. Bu çocukların hastalığa yakalanmaması için hastalık etkeninin toplumda dolaşmaması gerekir. Yüksek oranda aşılarsanız çocukların hasta olma ihtimali neredeyse yok olur.

100 ÇOCUKTAN 20’Sİ ÖLÜR, 30'UNDA BEYİN HASARI OLUŞUR

Salgın meydana gelirse geçmiş veriler şunu gösteriyor ki, her kızamık geçiren bin çocuğun 100’ü hastaneye yatacak. Bu çocukların yaklaşık 20’si ölecek, 30’unda beyin hasarı meydana gelecek. Aşı konusunda artık ciddi bir bilinçlendirme şart. Çünkü Türkiye’de zorunlu aşılama yok. Belki artık zorunlu aşı uygulaması tartışılabilir. Aşının aleyhinde insanlar her yerde konuşamamalılar. İnsanların artık bu sorumluluğu hissetmeleri lazım. Batı ülkelerinde de çok yerde zorunlu değil, ancak yaptırmayanlar yalan yanlış konuşmuyorlar.”

'AŞI KARŞITLIĞI BİLİM KARŞITLIĞIDIR'

Ankara Tabip Odası da konuyla ilgili Twitter'dan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Çocuğuna karşı yükümlülükleri olduğunu kabul etmek yerine onu mülkü olarak gören, çocuk haklarından ve 'çocuğun yüksek yararı'ndan bihaber ailelerin 'aşı yaptırmama özgürlüğü' olduğunu kabul etmiş bir Anayasa Mahkemesi kararı var ne yazık ki.

Sizin çocuğunuz aşılanmadığı için başkasının çocuğu hastalanabiliyorsa bağışıklamanın bireysel tasarruflarla, kişi hak ve özgürlükleri bağlamında ele alınabilecek bir konu olmayacağı aşikar. Aşı karşıtlığı bilim karşıtlığıdır, saf bir gericilik ve bencilliktir."