20 Mart 2018 Salı

(İleri - Haber Merkezi) İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde faaliyet gösteren İZENERJİ şirketinde çalışan binlerce park ve bahçe işçisi yeni hizmet ihalesinin taşeron şirket tarafından kazanılmasıyla işlerini kaybetmemek için AKP Konak İlçe Başkanlığı’na yürüdü.

AKP Konak İlçe binasına işçiler tarafından 'Taşerona geçit yok' yazılı pankart asıldı ve bina önünde toplanarak basın açıklaması gerçekleştirildi. DİSK Genel-İş 2 No’lu Şube üyesi olan yaklaşık 1170 işçi iş kazaları sonucu hayatını kaybeden işçiler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu. Eylemde ‘Taşeron sistemi yasaklansın', 'Susma haykır taşerona hayır' sloganları atıldı.

KANİ BEKO'DAN AÇIKLAMA

Açıklama DİSK Genel Başkanı Kani Beko tarafından okundu. Başbakan Ahmet Davutoğlu'na taleplerin iletileceği belirtilerek Beko şöyle devam etti:

"Bizim arkadaşlarımızın taşeron elinde ölmesine izin vermeyeceğiz. Soma'da, kömür madenlerinde ölen arkadaşlarımız gibi bu arkadaşlarımızın da taşeron elinde ölmesine izin vermeyeceğiz. Herkes aklını başına toplasın. Türkiye 'de taşeron sistemi kurulduğu günden bu yana 13 bine yakın insanımızı bu sisteme kurban verdik. Yarın saat 14.30'da Ankara'da Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşeceğiz. Onurlu taleplerimizi kendisine anlatacağız"

Kani Beko, talepleri şöyle sıraladı:

"Bakanlar Kurulu, belediyelere kanun tarafından tanınmış şirket kurma hakkını engellemekten vazgeçmeli. Kamu ihale yasası düzenlemeleri kaldırılmalı. Norm kadro uygulaması belediyeler için zorunlu olmaktan çıkarılmalı. Belediyeler kendi kadrolarını kurabilmeli, şirket işçileri de belediye kadrolarına alınmalı. Hükümet, taşeron sistemine son vermeli, bu şirketlerde çalışanlara kadro vermeli."

KARBEL’DE DE MÜCADELE İÇİNDEYİZ

DİSK olarak taşerona karşı etkili şekilde mücadele vereceklerini belirten Başkan Kani Beko, "İşsiz kalma tehlikesiyle karşı karşıya olan İZENERJİ işçisinin mücadelesine güç vereceğiz. Benzer şekilde Karabağlar Belediyesi'ne bağlı KARBEL' de çalışan ve bugün taşeron tehdidiyle karşı karşıya olan işçi kardeşlerimizin haklı talepleri için kol kola mücadeledeyiz. Karşımızdaki belanın ismini artık tüm Türkiye biliyor. Taşeron işçi sınıfının karşı karşıya olduğu en büyük tehdit olan taşeron köleliğine karşı DİSK ve DİSK'e bağlı sendikalarımız uzun süredir mücadele veriyor. Taşeron demek açlık sınırın altında çalışmak demek. Bu sistemle çalışanlar asgari ücret sefaletinde çalışan insanlardır. Taşeron demek iş cinayeti, ölüm demektir."

DİSK'in, taşerona karşı 22 Eylül'de meydanlarda protesto gösterileri yapacağı da duyuruldu.