19 Mart 2018 Pazartesi

Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Prof. Yaman Akdeniz ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi’nden Yrd. Doç. Kerem Altıparmak, barış bildirisine imza attıkları için haklarında soruşturma açılan ve uzaklaştırma cezası alan akademisyenler için savunma rehberi hazırladı. Akdeniz ve Altıparmak, akademisyenlerin Cumhurbaşkanı ve YÖK tarafından hedef alınmasının ardından 2547 veya 657 sayılı Kanunların disiplin ile ilgili hükümlerinin uygulanamayacağına dikkat çekmişti. 

"TEK ORTAK YÖNÜ, ORTAK YÖNLERİ OLMAMASI" 

12 sayfalık savunma rehberinin ilk maddesi akademisyenler hakkında açılan soruşturmaların tek ortak yönünün ‘ortak bir yönü’ bulunmaması oldu. 

SUÇLARDAN SEÇMECE YAPACAKLAR

T24'ten Can Bursalı'nın haberine göre, rehberin 33. maddesinde incelenen soruşturma yazılarında savunmanın hangi disiplin suçuna ilişkin olarak talep edildiği belirtilmediğine dikkat çekildi. Bu durumda akademisyenlerin suçlar arasından 'seçmece' yapması ve savunmalarını kendilerine uygun buldukları suç veya suçlara göre yapması gerektiği ifade edildi.

Akdeniz ve Altıparmak, 'seçmece suç' uygulamasını ''En temel hukuk ilkelerini ayaklar altına alan bu yaklaşımın ağır bir hizmet kusuru olduğuna şüphe bulunmamaktadır'' sözleriyle eleştirdi. 

İLLİYET BAĞI YOK

50 maddelik rehberin sonuç bölümünde açılan hiçbir soruşturmada Barış için Akademisyenler’in bildirisiyle bilimsel hizmetlerin yürütülmesi arasında bir illiyet bağı kurulamadığı belirtildi. Soruşturma başlatılan ve uzaklaştırma cezası alan akademisyenlerin hiçbirinin öğrencilerine siyasi görüşlerini dayattığı, ayrımcılık yaptığı, bilimsel araştırmalarda siyasi görüşleri nedeniyle etik davranmadığı suçlamasının getirilemediğinin ve suçlamaların hiç bir akademik faaliyetle ilişkisinin kurulmadığının vurgulandığı rehberde, imzacı akademisyenlerin hukuka aykırı bir biçimde soruşturmaya muhattap oldukları ve bilim, siyasetin yanı sıra özel hayat hak ve özgürlüklerinin ihlal edildiğine dikkat çekildi. 

Barış için Akademisyenler, Güneydoğu’da devam eden çatışmalar ve sivil ölümleri nedeniyle 10 Ocak’ta 1128 imzayla "Bu suça ortak olmuyoruz" başlıklı bildiri yayınlamış ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile iktidar yanlısı basın tarafından ‘hain’ ilan edilmişlerdi. YÖK'ün talimatı üzerine üniversite yönetimleri, akademisyenler hakkında soruşturma yağmuru başlattı. 

Prof. Yaman Akdeniz ve Yar. Doç Kerem Altıparmak’ın ‘’Barış için Akademisyenler: Devam Eden Üniversite Disiplin Soruşturmaları Hakkında Hukuki Görüş’’ başlıklı savunma rehberinin tamamını okumak için tıklayın.