20 Mart 2018 Salı

(İleri - Kültür Sanat) Ahmet Say Evrenselnet'te yazdığı köşesine geçtiğimiz günlerde Borusan'ın iptal ettiği BİFO&Fazıl Say Festival'i ile ilgili yazdığı yazıyı Fazıl Say da kendi facebook hesabından imzasız olarak yayımladı. Yazıda söz konusu iptalin festivale değil Fazıl Say'a yapıldığını, bunun nedenleri ve Borusan'ın bu tavrının kimlere yaranmak için yapıldığını anlatan yazının tam metni ise şöyle:

 

"Kim, hangi safta?

Bu kez Borusan Sanat bir basın açıklamasıyla, Aralık ayında üçüncüsü yapılacak olan Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın katıldığı “BİFO&Fazıl Say Festivali’nin iptalini üzülerek duyuruyoruz” dedi. Gazetelerin yazdığına göre Fazıl Say, bu duyuruya tepki göstererek “Konser iptalleri yerine neden tüm festivalin iptal edildiğini?” sordu.

Nedeni açık: İptal edilen festival falan değil, Fazıl Say’dır. Bu isteğin yüksek yerden gelmiş olmasına gerek yoktur. Borusan, doğallıkla yüksek yerin tutumu doğrultusunda davranmıştır: Fazıl Say’ın sanat yönetmeni olduğu Uluslararası Antalya Piyano Festivali nasıl iptal edildiyse bu da öyle…

Gürer Aykal, Borusan’ın kararına “Onur duyduğunu” söylemiş. Nitelikli bir festivalin iptali Aykal’ı neden onurlandırıyor? Yanıtlayayım: Gürer Aykal, meslek yaşamı boyunca festival düzenlemeyi düşünmek bir yana, gittiği her kurumda rakip gördüğü müzikçilerin emeği üzerine konmak istemiş, bozgunculuk yapmıştır:

1. Borusan, bir “oda orkestrası” olarak, 1993 yılında değerli kemancımız ve deneyimli bir oda müziği sanatçısı olan Şef Saim Akçıl tarafından kurulmuş, başarılı konserleriyle topluluğun adı duyulunca orkestranın başına bir anda Aykal gelmiştir. Bu olayın başta gelen tanığı Saim Akçıl’dır.

2. Gürer Aykal, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nda (CSO), şef olarak görev yaptığı yıllarda, “sorumluluklarını yerine getirmediği” gerekçesiyle orkestranın yönetim kurulu tarafından görevine son verilmiş, adı maaş bordrosundan çıkarılmıştır. Bunun üzerine Bakanlık, Aykal’ı “geçici görev”le Antalya Devlet Senfoni Orkestrası’na göndermiştir. Bu olayın yakın tanıkları, dönemin CSO Müdürü Nedim Tanrıkulu ve Müdür Yardımcısı İrfanî Özdemir’dir.

3. Antalya’da Devlet Senfoni Orkestrası’nın kurucusu olan Şef İnci Özdil’in ve Şef Yardımcısı Sıdıka Özdil’in yerine konmak isteyen Aykal, bu değerli genç müzikçilerle mahkemelik olmuş, ancak açılan davaları kaybedince Antalya’yı terk etmiştir. Ayrıntılı bilgi, Şef İnci Özdil’den alınabilir.

Bütün bu olaylardan sonra Gürer Aykal’ın, 14 yıldan bu yana Fazıl Say tarafından sürdürülen Uluslararası Antalya Piyano Festivali’nin sanat yönetmenliğine AKP’li Belediye Başkanı tarafından neden getirildiğini okurlarımız anlayacaktır. Bu olayın yakın tanığı Antalya halkı ve okurlarımızdır."