24 Mart 2018 Cumartesi

ABD'nin New York kentinde düzenlenen acil toplantı sonrasında, KDHC (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti)'nin füze denemesini 'BM kararlarının açık biçimde ihlali' olarak niteledi. ABD'nin BM Büyükelçisi Samantha Power KDHC yönetimi ve lideri Kim Jong-un'a karşı atılacak adımlardan bahsederken "BM sert yaptırımlarla karşılık verecek. Artık işler eskisi gibi olmayacak" dedi. Japonya'nın BM Büyükelçisi ise mevcut yaptırımların Kim Jong-un'u cayırmaya yetmediğini, yeni yaptırımların şart olduğunu ifade etti.

BM Güvenlik Konseyi'nin KDHC'ye yönelik yeni yaptırım kararları alması için, Konsey'in 5 daimi üyesinin de onayı gerekiyor.

Daimi üyelerden Çin'in yeni yaptırım önerisine nasıl yaklaşacağı henüz belli değil. Çin'in BM Büyükelçisi Liu Jieyi acil toplantının ardından, BM'deki meslekdaşlarından daha ılımlı bir açıklama yaparak, "BM'nin alacağı kararların tansiyonu düşürmeye, nükleer silahlardan arınmaya ve müzakereleri teşvik etmesi gerekir" dedi.

Daimi üyelerden Rusya ise makul bir çözüme ulaşılmasıyla KDHC'de ekonomik çöküntünün önüne geçilebileceğini ifade etti. Rusya'nın BM Büyükelçisi Vitaly Çurkin, KDHC ile yeniden müzakere masasına oturulması gerektiğini ifade etse de KDHC'nin son füze denemesini "son derece mantıksız" olarak niteledi. (BBC Türkçe)